Έπαιξε με ψυχή η Τριγλία, αλλά λύγισε στην παράταση από τον Ιάλυσο 2-1!

Σε μια έδρα σκέτη «κόλαση» η Τριγλία πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις να πάρει την μεγάλη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, όμως λύγισε στην παράταση και έχασε 2-1 από τον Ιάλυσο. Ο αγώνας τελείωσε 1-1 στην κανονική διάρκειά του.
Οι γηπεδούχοι θα αντιμετωπίσουν την Πύδνα Κίτρους στο μεγάλο τελικό. Η Τριγλία παρότι πάλεψε στο ματς όντας καλύτερη στο β’ ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, ωστόσο απέδειξε για ακόμη μια φορά την μεγάλη ποιότητα που έχει αυτή η ομάδα. Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο διαιτητής Ευαγγέλου απέβαλε τον τεχνικό των κιτρινόμαυρων, Ηλία Καλοπήτα.
Στο α’ μέρος ο Ιάλυσος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά στο 2′ όταν το σουτ του Σπάρταλη πέρασε άουτ.
Στο 5′ ο Αθανασίου έπιασε ένα καλό σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω, ενώ στο 19′ οι νησιώτες κατάφεραν να προηγηθούν. Συγκεκριμένα, ο Α. Αθανασίου βρήκε με ωραία μπαλιά τον Σπάρταλη, με τον τελευταίο να… κρεμάει τον Δήμιζα γράφοντας το 1-0.
Στο 26′ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, από τον ίδιο παίκτη ο οποίος τροφοδοτήθηκε ωραία από τον Παφιάκη όμως το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.
Στο 33′ στην τελευταία φάση του α’ μέρος ο Καραδέμητρος είδε το σουτ που επιχείρησε να φεύγει άουτ.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι αφού κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν για πρώτη φορά στο 60′ με την κεφαλιά του Παπαδόπουλου να περνάει άουτ.
Η ισοφάριση ήρθε στο 61′ όταν ο Μανδύλης εκτέλεσε το φάουλ και ο Μεϊμάρογλου με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.
Στο α’ μέρος της παράτασης ο Βασιλείου στο 100′ έπιασε το σουτ το οποίο δεν βρήκε στόχο, με τους νησιώτες να παίζουν με παίκτη λιγότερο από το 103′ λόγω αποβολής του Κοκκίνη με απευθείας κόκκινη για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Βασιλείου.
Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου της παράτασης, ο Τερζής έπιασε την κεφαλιά στο 104′ με τον Λουτριώτη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Το β’ μέρος της παράτασης ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τον Ιάλυσο αφού στο 106′ έγινε το 2-1.
Ο Αντώνης Αθανασίου εκτέλεσε το φάουλ και ο Φονσέκα αφού νίκησε τους πάντες στον αέρα με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στη συνέχεια η Τριγλία πίεσε όμως το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.
ΙΑΛΥΣΟΣ (Γιώργος Σάββενας): Λουτριώτης, Σταυλάς (91′ Μαρίνου), Κοκκινης, Παπαδημήτρης, Φυλακούρης, Ρεκλείτης, Παφιάκης, Αθανασίου Π, Σπάρταλης (108′ Σαχίνης), Μαθιός (72′ Φονσέκα), Αθανασίου Α
ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Δήμιζας, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου, Καραδέμητρος (58΄ Τερζής), Τσέπας, Σκαφίδας, Μανδύλης, Κόντης, Κότσι (46΄ Σιάννης), Βασιλείου, Παπαδόπουλος