Έτσι ο ΑΟ Άρτεμις απέκλεισε στα πέναλτι την Θύελλα Ραφήνας

Στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ ολοκλήρωσε τη φετινή της πορεία η Θύελλα Ραφήνας. Η ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη ηττήθηκε με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) από τον Α.Ο. Άρτεμις, το μεσημέρι της Τετάρτης (7/2) και ως εκ τούτου δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού.

Οι «λιγνιτωρύχοι» που αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και τις ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη-πρόκριση, ωστόσο δεν τις αξιοποίησαν και μοιραία γνώρισαν τον αποκλεισμό στο κατάμεστο γήπεδο Αρτέμιδος.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Σουλτανίδης «άγγιξε» το 0-1 στο 2’, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω σε σουτ που επιχείρησε ολομόναχος από το ύψος του πέναλτι. Στο 17’, ο Ντόκο σούταρε από αριστερή πλάγια θέση, αλλά ο Ρίπης απέκρουσε σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα μετά, ο Ντάφλας βγήκε σε τετ α τετ με τον γκολκίπερ του Α.Ο. Άρτεμις, αλλά νικήθηκε στο πλασέ που επιχείρησε. Από εκεί και πέρα, η Θύελλα είχε ακόμα 1-2 ευκαιρίες μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Μετά την ανάπαυλα και συγκεκριμένα στο 55’ η ομάδα μας απειλήθηκε σοβαρά σε σουτ του Μασκλαβάνου το οποίο σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Καραστέργιου. Στο 76’ οι «λιγνιτωρύχοι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κοντογιάννη εντός της μεγάλης περιοχής, με τον Ντάφλα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Πέντε λεπτά μετά, ο Χότζα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον Καραστέργιο, ωστόσο ο Φλώρος έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Στο 90’+4’ η Θύελλα πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Κοντογιάννη. Ο Σάνι… έσπασε την μπάλα στον 23χρονο εξτρέμ, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» του Ρίπη για το 0-1. Οι γηπεδούχοι ωστόσο είχαν άμεση απάντηση και σε γύρισμα που έγινε από τα δεξιά στο 90’+6’, ο Λάπας διαμόρφωσε το 1-1 με κοντινή προβολή, για να στείλει το παιχνίδι σε παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο, η ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη προσπάθησε να διασπάσει την καλά οργανωμένη αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Βέβαια, είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει ξανά το προβάδισμα στο 101’. Εκεί όπου ο Ντολλάνι σούταρε από τα όρια της μεγάλης περιοχής και η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Ρίπη. Με αυτό τον τρόπο, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, με τη Θύελλα να ηττάται με 3-2 μετά τα χαμένα πέναλτι των Κωτσάκη, Κοντογιάννη και Σουλτανίδη.

Το επόμενο παιχνίδι της ομάδας μας είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Κυριακή (11/2, 15:00), με αντίπαλο τον Ιάλυσο, στο «Οικονομίδειο» της Ρόδου, για την 22η «στροφή» στον τρίτο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

Την αναμέτρηση «σφύριξε» ο Γεώργιος Φωστέρης, ο οποίος είχε μία μέτρια διαιτησία. Κι αυτό διότι δεν έδειξε κίτρινες κάρτες σε αρκετά αντικανονικά μαρκαρίσματα από πλευράς γηπεδούχων. Τόσο στην κανονική διάρκεια, όσο και στην παράταση. Βοηθοί του ήταν η Παρασκευή Παντελίδου και ο Βασίλειος Τζαφόλιας.

Α.Ο. ΑΡΤΕΜΙΣ (Ευγένιος Τσέρτος): Ρίπης, Μπάκος, Δανιήλ (46’ Λάπας), Διαμαντής, Σαντίκου, Κοζανίδης, Χοτζάι, Αράπης (67’ Χότζα), Μασκλαβάνος, Ράσα (46’ Χαλίλι), Τσιλιακός.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Καραστέργιος, Σαμάρκος (97’ Ντολλάνι), Φύτρος, Τσούκας, Φλώρος, Ντόκο (59’ Μακροδημήτρης), Ντάφλας (99’ Ζαπατίνας), Σουλτανίδης, Αγγέλης (46’ Κωτσάκης), Παρασκευόπουλος (70’ Κοντογιάννης), Σάνι.