Euro 2004: Σαν σήμερα η Εθνική Ελλάδος πέτυχε το θαύμα και έκανε τον πλανήτη να παραμιλά – Η πορεία προς το «τιμημένο»

4 Ιουλίου 2004. Τότε που γραφόταν η «χρυσή σελίδα» του ελληνικού αθλητισμού και η Εθνική Ελλάδος κατακτούσε το «Euro 2004». Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ που ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ στέφθηκε Πρωταθλήτρια Ευρώπης και ανέβασε στους ουρανούς του θριάμβου τους Έλληνες.

Όταν άρχιζε η διοργάνωση κανείς δεν πίστευε ότι η Εθνική θα κατακτούσε το όνειρο. Και όμως το όνειρο έγινε πραγματικότητα. Ίσως και οι ίδιοι οι φίλαθλοι να μην το είχαν πιστέψει. Πιθανόν και οι αντίπαλοι στα γήπεδα να την θεωρούσαν «εύκολο στόχο». Τελικά όλοι διαψεύστηκαν.

Η φράση «σήκωσέ το το τιμημένο» έγινε σήμα κατατεθέν στα χείλη όλων. Η επιτυχία στα ευρωπαϊκά γήπεδα ήταν γεγονός.

Η διαδρομή μέχρι το τρόπαιο

Με αγωνία ο Ότο Ρεχάγκελ και η παρέα του περίμεναν την κλήρωση των ομίλων. Η κληρωτίδα δεν είναι ευνοϊκή. Αντίπαλοι η Πορτογαλία του Κριστιάνο Ρονάλντο και του Φίγκο κ, η Ισπανία των Ραούλ και Μοριέντες και η δυνατή Ρωσία.

Στις 12 Ιουνίου 2004 γίνεται το πρώτο βήμα κόντρα στην Πορτογαλία. Οι Πορτογάλοι πριν καλά συνειδητοποιήσουν τι συνέβη, βρέθηκαν να χάνουν με 2-0. Μείωσαν μόνο στις καθυστερήσεις, αλλά ήταν αργά. Η Ελλάδα έκανε την πρώτη νίκη της.

Δεύτερο ματς με την Ισπανία. Ο Μοριέντες σκοράρει παγώνοντας τον ελληνικό πάγκο, όμως ο Άγγελος Χαριστέας καταφέρνει να πάρει τη χρυσή ισοπαλία και η Εθνική Ελλάδος περνούσε έτσι κι αλλιώς στην επόμενη φάση.

Στο ματς με τους Ρώσους όλα πήγαν στραβά και ήδη στο 17ο λεπτό η Ελλάδα έχανε με 2-0. Ο Ζήσης Βρύζας, όμως, είχε άλλη άποψη. Μειώνει πριν βγει το ημίχρονο και όλα πάλι είναι ανοιχτά. Τελικά, η άμυνα χαρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Και στον δρόμο της Εθνικής «βγαίνει» η Γαλλία των Ζιντάν και Ανρί. Όμως ο Χαριστέας δεν πτοείται απέναντι στα μεγαθήρια των γηπέδων και στέλνει την Ελλάδα στους «4».

Στα ημιτελικά η Ελλάδα αντιμετωπίζει ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης. Τους φοβερούς Τσέχους. Ήταν το δυσκολότερο ματς για την εθνική (συμπεριλαμβανομένου και του τελικού). Τα δοκάρια, η άμυνα και ο Νικοπολίδης σώζουν την κατάσταση και στέλνουν το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Δέλλας με το silver goal έδωσε τη μεγάλη πρόκριση στον τελικό.

Εκεί όπου αντίπαλος ήταν η Πορτογαλία. Πόσο πιθανό θα ήταν η Εθνική Ελλάδος να την ξανακερδίσει;

Το παιχνίδι ξεκινάει με την Πορτογαλία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά να μην κάνει αυτό που θα λέγαμε την κλασική φάση για γκολ. Πιέζει, μεν, χωρίς προβλήματα για τον Αντώνη Νικοπολίδη και την άμυνα του, δε.

Στο 57ο λεπτό, ο Γιούρκας Σεϊταρίδης κερδίζει κόρνερ από παρέμβαση του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Μπασινάς στήνει την μπάλα στη γωνία. Εκτελεί με στόχο το κεφάλι του Χαριστέα. Εκείνος σηκώνεται και… παίρνει την πολυπόθητη νίκη. Το «Πειρατικό» του Ότο Ρεχάγκελ έχει σαρώσει τα πάντα και η Ελλάδα είναι Πρωταθλήτρια Ευρώπης.