Euro 2020! Βοσνία-Ελλάδα 2-2: Βαθμός χρυσάφι με ανατροπή! Μπορούσε και τη νίκη

Παρότι έκανε ένα από χειρότερα πρώτα δεκαπεντάλεπτα των τελευταίων ετών η Εθνική έδειξε ψυχή και πήρε τελικά ισοπαλία 2-2 από τη Βοσνία στη Ζένιτσα. Εξαιρετική μετά την ψυχρολουσία η ομάδα που θα μπορούσε να πάρει ακόμα και τη νίκη.

Η ομάδα μας αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα από την πρώτη στιγμή και ουσιαστικά στην πρώτη καλή φάση του ματς η Βοσνία σκόραρε. Συγκεκριμένα στο 10′ ο Πιάνιτς εκτέλεσε κόρνερ προς τον αμαρκάριστο Βίστσα που με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Βλαχοδήμο και έκανε το 1-0. Δύο λεπτά μετά ο Μπέσιτς “χόρεψε” την άμυνα μας και έκανε σέντρα-σουτ που έδιωξε δύσκολα ο Βλαχοδήμος.

Στο 15′ η Βοσνία κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, στο τείχος κάθισε μόνο ένας παίκτης (!) και ο Πιάνιτς τιμώρησε την Εθνική γράφοντας το 2-0.

Στο 22′ ο Μπακάκης έκανε τρομερή ενέργεια και έκοψε για τον Φορτούνη που εξ επαφής έστειλε την μπάλα έξω από το γήπεδο. Ο Δώνης στο 33′ έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά που δεν προβλημάτισε όμως τον Σέχιτς. Επτά λεπτά μετά ο παίκτης της Στουτγάρδης δεν κατάφερε να βρει την μπάλα καλά με το κεφάλι και έχασε νέα καλή ευκαιρία.

Στην επανάληψη η Εθνική μπήκε καλά και στο 54′ απείλησε με σουτ του Φορτούνη. Επτά λεπτά μετά ο Δώνης και πάλι δεν έπιασε καλά την κεφαλιά με την μπάλα να περνά άουτ. Στο 63′ η Εθνική κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Φορτούνη μέσα στην περιοχή. Το εκτέλεσε ο ίδιος και μείωσε σε 1-2. Δύο λεπτά μετά ο Πιάνιτς αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Ζέκα.

Παρ’ όλα αυτά η Βοσνία είχε μεγάλη ευκαιρία στο 69′ με τον Κολάσινατς να πλασάρει και τον Βλαχοδήμο να διώχνει σε κόρνερ. Επτά λεπτά μετά η Εθνική άγγιξε την ισοφάριση με τον Κολοβό να σουτάρει από κοντά και τον Σέχιτς να διώχνει εντυπωσιακά με το πόδι. Ο γκολκίπερ της Βοσνίας στο 78′ έπεσε και μπλόκαρε το σουτ του Σάμαρη. Στο 85′ όμως ήρθε το 2-2. Ο Ζέκα σέντραρε από δεξιά και ο Κολοβός με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε την μπάλα να βρει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα.

O Κουλούρης στο 89′ βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά ο Μπίτσακτσιτς με ηρωικό τάκλιν έκλεισε την μπάλα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων το μακρινό σουτ του Σάμαρη έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

ΒΟΣΝΙΑ: Σέχιτς, Μπέσιτς, Κολάσινατς, Μπίτσακτσιτς, Σουνιτς, Ντούλιεβιτς (80’Μιλόσεβιτς), Βίστσα, Ζουκάνοβιτς, Τσίμιροτ (93’Κρούνιτς), Πιάνιτς, Ντζέκο (90’Γκόγιακ).

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Σιόβας, Μπακάκης (79’Κουλούρης), Κούτρης, Παπασταθόπουλος, Κουρμπέλης (67’Κολοβός), Σάμαρης, Μπουχαλάκης (46’Μασούρας), Ζέκα, Φορτούνης, Δώνης.