Euro! Forza Italia με φύλακα άγγελο τον Ντοναρούμα

Στην διαδικασία του… «ξαφνικού» θανάτου, φάνηκε η Ιταλία, η οποία εν τέλει, πέρασε την επίμονη Ισπανία του Λουίς Ενρίκε, με 4-2 στα πέναλτι, κανονικός αγώνας και παράταση 1-1, και περιμένει τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, μεταξύ της Αγγλίας και της Δανίας, σήμερα (7/7) στις 10 το βράδυ.

Στη μεταξύ τους προϊστορία στον θεσμό, που κρατά χρόνια παρελθόντος και δόξας, οι Ιταλοί αν και αύξησαν το χάσμα της ισοπαλίας, και το επέκτειναν στις 5, κατάφεραν και έφυγαν για δεύτερη φορά ιστορικά, με πρόκριση στα χέρια εις βάρος της Ισπανίας σε θεσμό.

Οι Ιταλοί φάνηκαν από τα πρώτα λεπτά κυριαρχημένοι κατοχικά, παίζοντας αμυντικά κι όχι όπως στους προηγούμενους αγώνες. Οι «Ρόχας», αφενός ταλάνιζαν κατά πολύ τα σχέδια του Μαντσίνι, στριμώχνοντας την «σκουάντρα ατζούρι» στη γωνία, αφετέρου οι 5 αναποτελεσματικές απόπειρες εις βάρος της εστίας του Ντοναρούμα, δεν κατάφεραν να δώσουν το επιθυμητό προβάδισμα, με το 0-0, να κρατείται έως το τέλος του ημιχρόνου.

Απεναντίας, στο δεύτερο ημίχρονο, ο «πολυμήχανος» Μαντσίνι, φαίνεται μετά από 45 λεπτά Ιταλικής αγωνιστικής «υπνηλίας», να ξύπνησε για τα καλά τους ποδοσφαιριστές του, με την επιδίωξη αντεπιθέσεων. Στην συμπλήρωση της μιας ώρας, σε μια στιγμή ευνοϊκή για τους Ιταλούς, ο Φεντερίκο Κιέζα έγραψε το 1-0.. Εν συνεχεία, η Ισπανία λυτρώθηκε με την αλλαγή του Φεράν Τόρες, με την είσοδο του Αλβάρο Μοράτα στον αγωνιστικό χώρο, καθιστώντας το 1-1, πραγματικότητα, και την παράταση φυσικό επακόλουθο.

Η μεσολάβηση της παράτασης, έβρισκε και τις δύο ομάδες, με κενές φαρέτρες, και χωρίς κάποια σημαντική ευκαιρία. Η ώρα του «ξαφνικού θανάτου», θα έστελνε ένα από τα επιζήσαντα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα, πίσω στην χώρα του. Τα δύο πρώτα πέναλτι των ομάδων, ήταν εκτός της εστίας, αλλά με δραπέτη στο τέλος την Ιταλία, χάρις στην απόκρουση του Ντοναρούμα στο σουτ του Μοράτα, την ανακηρύσσει φιναλίστ του φετινού τελικού του EURO.