Euro! Η «κατάρα» του “it’s coming home”, και το τρόπαιο… που επέλεξε την Ρώμη

Μια του… κλέφτη το 2000, δυό του κλέφτη το 2012, η τρίτη, έστειλε την Ιταλία, στον έβδομο ουρανό, παρέα με το τρόπαιο.

Νικώντας τους Άγγλους μέσα στο Γουέμπλεϊ, στην διαδικασία της… «ρώσικης ρουλέτας», δόθηκε ενα αίσιο τέλος, στα 63 χρόνια χωρίς Ευρωπαϊκή κούπα για την «σκουάντρα ατζούρα». Παράλληλα, οι Άγγλοι του Σαουθγκέιτ, που κατόρθωσαν να στείλουν την Αγγλία ξανά σε τελικό, μετά από 65 χρόνια, αν και έφτασαν στην πηγή, δεν ήπιαν νερό, βυθίζοντας την χώρα σε θλίψη.

Μπαίνοντας στον αγώνα, οι Άγγλοι δε θα μπορούσαν να ξεκινήσουν με τον καλύτερο τρόπο, με τον Λουκ Σό να εισβάλλει στην περιοχή, και δεχόμενος ωραία πάσα από τον Τρίπιερ, να γράφει από κοντά το 1-0 της Αγγλίας, μόλις στο δεύτερο λεπτό παιχνιδιού. Οι Ιταλοί, αν και υπερτερούσαν στην κατοχή, έναντι των αντιπάλων τους, δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ιστορία επαναλαμβανόταν, με τους Ιταλούς να φέρνουν την τάξη στο «σπίτι» των Άγγλων, και σε 22 λεπτά, έπειτα από πολλές επαφές της μπάλας, στα πόδια των παικτών στην μεγάλη περιοχή, επετεύχθη η ισοφάριση για το 1-1 με τον Μπονούτσι. Το ματς στάλθηκε στην παράταση, με ένα παιχνίδι, που έμοιαζε… με μάχη κουρασμένων πυγμάχων. “Ουδέτερες”, και οι δύο ομάδες στα δύο 15λεπτα, χωρίς πολύ επικινδυνότητα στις ευκαιρίες.

Η διαδικασία των πέναλτι, που ήταν και επακόλουθη, έβρισκε τους Ιταλούς, με πυλώνα τον Ντοναρούμα, να «απομακρύνει» στο τέλος τρία σερί τέρματα από την εστία, και με το σκορ του 3-2, να κερδίζουν την μάχη,  ανακηρύσσοντας το ιταλικό συγκρότημα, πρωταθλητή Ευρώπης στο Euro 2020!!!