“Γίγαντας” ο Πάντος – Λύγισε στο 78΄η Θύελλα στο Άργος (video)

Παρά τις ευκαιρίες που είχε, δυσκολεύθηκε ο Παναργειακός αλλά τελικά πήρε τη νίκη 1-0 με γκολ του Φασούλη στο 78′, απέναντι σε μια ψυχωμένη Θύελλα Ραφήνας.

Μοιραίος παίκτης θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ο Παπουτσής, αφού από πλεονεκτικές θέσεις δεν μπόρεσε να σκοράρει, απέναντι σε μια ομάδα που παρατάχθηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς και έπαιξε πίσω από την σέντρα. Είχε δε, σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα Πάντο, που λύγισε μόνο στο 78΄.

Στο 38′ η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου, όταν πλασέ του Παπουτσή σε άδειο τέρμα, σαν απομηχανής θεός ο Φύτρος στη γραμμή έκοψε με το κεφάλι.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και από την αρχή του δευτέρου, ο Παναργειακός αύξησε την πίεσή του ψάχνοντας το γκολ.

Στο 47′ πλασε΄του Παπουτσή απέκρουσε ο Πάντος.

Στο 52′ πάλι ο Παπουτσής βγήκε τετατέτ, αλλά δεν μπόρεσε να περάσει τη μπάλα πάνω από τον Πάντο.

Στο 65′ ευκαιρία με τον Πέγιτς τον οποίο σταμάτησε ο Πάντος.

Στο 68′ ακυρώθηκε γκολ του Μεζίνη ως οφσάιντ, από τον επόπτη που υπέδειξε ότι η μπάλα πριν τα δίχτυα, άλλαξε πορεία σε πόδι. Ο διαιτητής αρχικά έδειξε σέντρα αλλά μετά οφσάιντ.

Στο 70′ από σέντρα, σε πλεονεκτική θέση ο Φασούλης κατέβασε με το στήθος αλλά σουταρε ψηλά.

Στο 78′ προσπάθεια του Στάβριτς από δεξιά και σέντρα, μόνος ο Φασούλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αρκετές ακόμη προσπάθειες είχε ο Παναργειακός και στα δύο ημίχρονα με Στάβριτς και Πέγιτς αλλά δεν τελείωσαν καλά.

Η ουσία είναι ότι ο Παναργειακός πέτυχε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Κετικίδης): Τσέλιος- Παναγιώτου, Μεζίνης, Ντούκιτς, Κολλαράς- Ιβανσιτς, Πούτσης, Καλογέρης (60′ λόγω τρ. Φασούλης)- Παπουτσής (75′ Παιδάκης), Στάβριτς, Πέγιτς (92′ Νώτης).

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Στ.Ηλιόπουλος): Πάντος, Αράπης, Παπαδόπουλος, Μανουσάκης, Φύτρος, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Ντόσκας, Μουντάκης (66′ Σενέ), Μαστρογιαννούδης, Μπότσης (60′ Σαντίκου).

Πηγή: sport.argonafplia.gr