Γιούχτας – Θύελλα Ραφήνας 2-1: Τα γκολ που έκριναν τον αγώνα (βίντεο)

Ήττα με σκορ 2-1 από τον Γιούχτα γνώρισε η ομάδα μας στην Κρήτη, το μεσημέρι της Κυριακής (21/1), για τη 10η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Οι «λιγνιτωρύχοι», παρά τις απουσίες βασικών παικτών λόγω τιμωρίας αλλά και κάποιων προβλημάτων τραυματισμών που προέκυψαν, πάλεψαν για ένα θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο λύγισαν και δεν κατάφεραν να συνεχίσουν το αήττητο σερί τους.

Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 16’ και μάλιστα με περιπετειώδη τρόπο. Ο Νύκταρης εκτέλεσε ένα φάουλ έξω δεξιά από την μεγάλη περιοχή, ο Τόσκα στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα με το κεφάλι την έστειλε στο δοκάρι και εν συνέχεια εκείνη έφτασε στον Τζανή, ο οποίος με άπιαστο σουτ έκανε το 1-0. Από εκεί και πέρα, η Θύελλα είχε ορισμένες πολύ καλές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα, μέσα σε πολύ λίγα λεπτά. Στο 21’, ο Μπρέμπος έκανε ένα ωραίο σουτ, ωστόσο ο Χρήστου απέκρουσε εντυπωσιακά και στο 26’ ο Γούλας έστειλε την μπάλα άουτ σε σουτ που επιχείρησε.

Ο Γιούχτας απάντησε στις δύο τελικές προσπάθειες της πρωτοπόρου της Γ’ Εθνικής με άστοχο σουτ του Ψαρρά, αλλά και με μία κεφαλιά του Αζίζι, όπου ο Πρίφτης επενέβη σωτήρια. Λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Γούλας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο ο Αργκιλέσι τον έκοψε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, πριν ο μεσοεπιθετικός της Θύελλας σουτάρει για να ισοφαρίσει.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε. Οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν καλές ευκαιρίες και το ματς πήγε στη δύναμη και στις σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου.

Στα τελευταία λεπτά, η Θύελλα βγήκε μπροστά και έψαξε απεγνωσμένα την ισοφάριση, όμως εκείνη δεν ήρθε, καθώς ο Γιούχτας έκανε το 2-0 στο 86’, χάρη σε ψιλοκρεμαστό σουτ του Ροβίθη από μακρινή απόσταση. Οι «λιγνιτωρύχοι», ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι δύο λεπτά μετά με γκολ του Μπρέμπου. Ο 26χρονος εξτρέμ πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Χρήστου και διαμόρφωσε το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, καθώς στις καθυστερήσεις δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ.

Το επόμενο ματς της ομάδας της Θύελλας είναι προγραμματισμένο για την επόμενη Κυριακή (29/1), κόντρα στο Κερατσίνι, στο γήπεδο «Παναγιώτης Σκούφος». Ένα πολύ σημαντικό ματς στο οποίο η ομάδα της Διασταύρωσης θα χρειαστεί τον κόσμο δίπλα της, ώστε να επιστρέψει στις νίκες και να παραμείνει σε τροχιά κορυφής.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Αντώνιος Κουκλάκης (Χανίων), με βοηθούς τους Εμμανουήλ Καφεσάκη (Λασιθίου) και Ζαχαρία Θεοδοσάκη (Λασιθίου).

ΓΙΟΥΧΤΑΣ (Νίκος Σουργιάς): Χρήστου, Γελαδάρης, Γιαλούσης, Τζανής, Αργκιλέσι, Νύκταρης (90’ Δασκαλάκης), Πλουσής, Ροβίθης (90’ Τσαμαντιώτης), Ψαρράς, Αζίζι (65’ Κοντογιάννης), Δωματάς (81’ Κόκκινος)

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Πρίφτης, Νάκας, Μαντζώρος (46’ Αράπης), Φύτρος, Γκούμας, Δημητρίου, Μαρτίνος, Μπρέμπος, Ντόσκας (70’ Σουλτανίδης), Τόσκα, Γούλας