Γραμματικό: Πρωταθλητής Ελλάδος στην Τοξοβολία ο Αρκάδιος Δαμόπουλος

Πρωταθλητής Ελλάδος ανακηρύχτηκε ο Αθλητής μας Δαμόπουλος Αρκάδιος στον διήμερο Αγώνα που διεξήχθη στον Κολινδρό Πιερίας στην Κατηγορία Ανδρών Ολυμπιακού Τόξου στις 17-18/02/24.

Ο Δαμόπουλος την πρώτη μέρα κατέλαβε την Πρώτη Θέση στην κατάταξη με σκορ 574/600 ενώ την δεύτερη μέρα που γίνονται οι κόντρες ένας εναντίον ενός (Head to Head) έφτασε μέχρι τον τελικό όπου και κέρδισε 6-2 ανεβαίνοντας στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου.

Ο Δαμόπουλος έφερε άλλο ένα Κύπελλο στον ΑΚΤΙΣ και τον Δήμο Μαραθώνα κάνοντας μας όλους περήφανους πιστοποιώντας αφενός την σκληρή προπόνηση που έχει κάνει αφετέρου το υψηλό επίπεδο που έχει στο Άθλημα της Τοξοβολίας.

Την Τρίτη Ομαδική Θέση κατέλαβε η ομάδα του ΑΚΤΙΣ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τοξοβολίας που έλαβε χώρα στην Κοζάνη το διήμερο 24-25/02/24 στην Κατηγορία Ανδρών U21 Ολυμπιακού Τόξου. Η ομάδα αποτελείτο από τους Λάλο Ανδρέα, Ρώσση Νικήτα και Βείζι Λαέρτη. Η ομάδα μας κέρδισε στον μικρό τελικό την ομάδα του Αρχέλαου Κατερίνης με σκορ 6-2.

Στην Πρώτη της εμφάνιση στην Κατηγορία U21 η Αθανασιάδη Μαριάννα μόλις 15 ετών ανταγωνίστηκε επάξια τις άλλες αθλήτριες και μετά την πρώτη κόντρα που κέρδισε κατετάγη στην 12η θέση στις 28 συμμετέχοντες δείχνοντας ότι το μέλλον της ανήκει και θα πρωταγωνιστήσει πολύ σύντομα στους αγώνες της Τοξοβολίας.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει ότι στις κατηγορίες U18 (Έφηβοι-Νεάνιδες) και U21 ( Νέων Ανδρών – Γυναικών ) οι ομάδες δεν είναι σταθερές λόγω της ηλικίας των παιδιών γεγονός που τιμάει το Σύλλογο μας και την προσπάθεια όλων που γίνεται κάθε χρονιά.

Πολλές ευχαριστίες στον Προπονητή του Σωματείου μας Μέξη Βασίλειο για την καθημερινή προσπάθεια που καταβάλλει με τους Αθλητές μας ώστε να ανεβάσει το επίπεδο τους και τέλος να αναφέρουμε την Αίτηση που έχει κατατεθεί στην Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας προκειμένου να αναλάβει την θέση του Ομοσπονδιακού Προπονητή στο Τομέα της Νοτίου Ελλάδος.