Η φάση που έφερε την απώλεια βαθμών για την Θύελλα Ραφήνας (βίντεο)

Την πρώτη της ήττα μετά από 11 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής γνώρισε η Θύελλα Ραφήνας. Οι «λιγνιτωρύχοι» έχασαν με 1-0 από τον Ιάλυσο, το μεσημέρι της Κυριακής (11/2), στο «Οικονομίδειο» της Ρόδου και ως εκ τούτου μπήκε τέλος στο αήττητο σερί που «έτρεχαν» (8-3-0) από τα μέσα του περασμένου Νοέμβρη.

Στο αγωνιστικό σκέλος, τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν μοιρασμένα, με την ομάδα μας να είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 18’. Ο Κοντογιάννης έβγαλε από τα αριστερά στον Χίσο, εκείνος έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά ο Τσιγάρος μπλόκαρε δύσκολα με διπλή επέμβαση. Από εκεί και πέρα, το ματς δεν είχε να επιδείξει κάποια καλή στιγμή μέχρι το 40’, όπου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Χατζησάββας εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ, ο Φλώρος προσπάθησε να διώξει με το κεφάλι, αλλά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κουμή για το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη απειλήθηκε σε 1-2 περιπτώσεις και στη συνέχεια πίεσε την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας της Ρόδου, με απώτερο στόχο την ισοφάριση. Στο 67’, ο Σάνι, που μόλις είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και βρέθηκε απέναντι από τον γκολκίπερ του Ιάλυσου, αλλά γύρισε την μπάλα εκεί όπου δεν υπήρχε κανένας συμπαίκτης του, με συνέπεια να χαθεί μία καλή ευκαιρία.

Στα τελευταία λεπτά, οι «λιγνιτωρύχοι» πήραν κι άλλα μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν τον τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Μάλιστα, στο 90’+4’ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαντζώρου με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε αντεπίθεση που έβγαλαν οι γηπεδούχοι. Κάπως έτσι, η Θύελλα υπέστη την πέμπτη της φετινή ήττα (1-0) και υποχώρησε στην τέταρτη θέση με 41 πόντους.

Όσον αφορά, το επόμενο παιχνίδι της ομάδας μας, αυτό είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Κυριακή (18/2, 15:00), με αντίπαλο τη Μαρκό, στο Δημοτικό Γήπεδο Ραφήνας «Π. Σκούφος». Ματς στο οποίο θα χρειαστούμε τον κόσμο στο πλευρό μας, ώστε να επιστρέψουμε στο δρόμο των επιτυχιών.

Διαιτητής της αναμέτρησης της 22ης αγωνιστικής ήταν ο Μάριος Καπίρης (Αθηνών), με βοηθούς τους Πέτρο Καραγιάννη (Δυτικής Αττικής) και Σωτήριο Πλακά (Δυτικής Αττικής).

ΓΑΣ ΙΑΛΥΣΟΣ (Παναγιώτης Σπάρταλης): Τσιγάρος, Καραγεώργης (71’ λ.τρ. Τερζίου), Χότζα, Γιώργου, Δωματάς, Αθανασίου, Εμπουμπά, Χατζησάββας (79’ Χατζηνικόλας), Κάμπα, Ιντρίζι, Πατσίλης (87’ Ραπάι).

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμής, Φύτρος, Ανδρίκος, Μαντζώρος, Φλώρος (64’ Παρασκευόπουλος), Ντάφλας (83’ Ντολλάνι), Μαρτίνος, Αγγέλης (67’ Σάνι), Κοντογιάννης, Γκούμας, Χίσο.