Η Τριγλία εκτέλεσε τα Καλύβια 1-0 από τα… εννέα μέτρα! (φωτό)

Το δύο στα δύο πέτυχε σήμερα η Τριγλία Ραφήνας κερδίζοντας με το αγχωτικό 1-0 τα ψυχωμένα Καλύβια. Το τελικό σκορ κρίθηκε χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βίλα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Χωρίς να παίξουν καλή μπάλα οι κιτρινόμαυροι πήραν το τρίποντο, διότι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, τη στιγμή μάλιστα που οι φιλοξενούμενοι είχαν “μπλοκάρει” τους ραφηνιώτες και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα έμεναν στην λευκή ισοπαλία στο πρώτο 45λεπτο.

Η Τριγλία είχε την μεγάλη ευκαιρία στο 71΄ να διπλασιάσει τα τέρματά της και να τελειώσει τον αγώνα με λιγότερο άγχος, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Τσαβαρής είπε “όχι” στον Βίλα, ο οποίος ανέλαβε να εκτελέσει και το δεύτερο πέναλτι της ομάδας του.

Ο πορτιέρο των πράσινων ήταν η βασική αιτία που η ομάδα του έμεινε στο παιχνίδι μέχρι το τέλος του ματς, όχι μόνο γιατί έπιασε το δεύτερο πέναλτι αλλά γιατί πραγματοποίησε σπουδαίες αποκρούσεις. Τα Καλύβια και μετά την αποβολή του Ντούμη στο 62΄ παρότι έπαιζαν με λιγότερο παίκτη, στάθηκαν αξιοπρεπώς στο γήπεδο και προσπάθησαν με αντεπιθέσεις να προκαλέσουν “ζημιά” στην αντίπαλη άμυνα.

Η Τριγλία μετά από ένα μέτριο πρώτο 45λεπτο, στην επανάληψη παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη, ανέβασε στροφές και έγινε απειλητική προς την εστία των Καλυβίων. Ειδικά μετά το 62΄, λεπτό της αποβολής, κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και πέρα από το χαμένο πέναλτι, είχε ευκαιρίες για να τελειώσει νωρίτερα τον αγώνα. Σαφώς θα πρέπει να διορθώσει τα λάθη της και να προβληματιστεί για την απόδοση στο πρώτο μισό.

Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Μεϊμάρογλου επιχείρησε δυνατό σουτ όπου ο Τσαβαρής έδιωξε τη μπάλα, ενώ στο 14΄ο Δεμερτζής από στημένη μπάλα απείλησε την εστία των γηπεδούχων. Στις καθυστερήσεις ο Σύρος στην προσπαθειά του να διώξει τη μπάλα με το κεφάλι, ακούμπησε στο χέρι του και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι. Ο Βίλα ευστόχησε στο 45+3΄ κι έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη οι αμυντικοί της Τριγλίας πρόλαβαν τον Μάτι που βρέθηκαν σε θέση για γκολ, στο 62΄μετά από φοβερή μπαλιά του Σένε, ο Παπαδιονυσίου έφυγε μόνος προς την εστία και ο Ντούμη μπροστά στον κίνδυνο τον σταμάτησε με τα χέρια. Κόκκινη στον αμυντικό των Καλυβίων που πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια. Στη συνέχεια το φάουλ εκτέλεσε ο Μειμάρογλου αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 71΄ μετά από χέρι αμυντικού στην περιοχή των φιλοξενούμενων, ο διαιτητής του αγώνα σφύριξε πέναλτι αλλά όπως προείπαμε ο Τσαβαρής κατέβασε τα ρολά στον Βίλα. Μετά από πέντε λεπτά (76΄) ο Παπαδιονυσίου βρέθηκε σε θέση βολής όμως ο γκολκίπερ των πράσινων “χρεώθηκε” με άλλη μια σωτήρια επέμβαση.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Γ. Φωστέρης με βοηθούς τους Α. Καραθανάση και Α. Μακρή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γιώργος Παπακωστούλης): Κόρμπας, Τζίτζης, Αρβανιτίδης, Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας, Κουμουτσέας, Ζαφειρόπουλος (65΄ Τσαγκάρης), Νταή, Σένε (78΄ Δελαπόρτας), Βίλα, Παπαδιονυσίου (81΄ Παπαδόπουλος).

ΠΑΟ ΚΑΛΥΒΙΩΝ (Γιάννης Τζιβίλογλου): Τσαβαρής, Ντούμη, Σιδέρης, Χριστόπουλος, Πλίτσης, Κετέογλου (46΄ Καρελιώτης), Πάτσης, Σύρος (70΄ Πασκάλι), Ανδριανόπουλος (78΄ Μερκούρης), Δεμερτζής, Μάτι.