Ήττα στη Ραφήνα για τον Αργοναύτη, 71-76 από την Ελευθερία Μοσχάτου

Ακόμα και αν βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ μέχρι και τις απαρχές της 4ης περιόδου, η Ελευθερία Μοσχάτου (13-5) πέρασε από την έδρα του Αργοναύτη Ραφήνας (13-5) με 76-71 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 16η στροφή του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής!

Έτσι, αν και δεν κατάφερε να σπάσει και το -9 με το οποίο είχε ηττηθεί στην έδρα της στο πρώτο μεταξύ τους φετινό ματς, έπιασε στους 31 βαθμούς και την 3η θέση τον αντίπαλό της την ίδια στιγμή που απομακρύνθηκε πια κατά δύο ματς καθαρά τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε από την 5η τη τάξει Νίκη Αμαρουσίου!

Ακόμα και αν μέχρι και τα μέσα της 2ης περιόδου το παιχνίδι αν και πόντο πόντο είχε τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (5-6 στο 3′, 7-11 στο 6′, 14-16 στο 10′), η Ραφήνα ήταν αυτή που σφίγγοντας εν πολλοίς την άμυνά της και πηγαίνοντας το παιχνίδι στο αργό τέμπο που επιθυμούσε κατόρθωσε σταδιακά να φέρει το ντέρμπι στα μέτρα της προσπερνώντας την Ελευθερία στον πίνακα του σκορ με αποστάσεις κοντά στους 5 πόντους (27-23 στο 16′, 37-31 στο 19′, 38-33 στο 20′) μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Μπορεί αυτό το συνεχόμενο προβάδισμα των οικοδεσποτών να συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια της 3ης περιόδου, αλλά η Ελευθερία Μοσχάτου έφερε τούμπα το παιχνίδι μέχρι και τις απαρχές της 4ης περνώντας μάλιστα και μπροστά στον πίνακα του σκορ με 59-62 στο 33′ -σκορ που παρέμεινε ζωντανό μέχρι και το 35′ όταν ο Γκοντγουιν με ένα mid range έφερε την απόσταση των φιλοξενούμενων ακόμα και στο +5 (59-64)!

Ο ίδιος μάλιστα από τη γραμμή των βολών διατήρησε το σκορ σε απόσταση ασφαλείας και λίγο αργότερα κάνοντας το 69-73 με 1.5 περίπου λεπτό για το φινάλε.

Στη συνέχεια, ο Αργοναύτης πάλεψε για την ανατροπή αλλά αστοχώντας σε εξ επαφής ελεύθερο λέι απ στα τελευταία 15” δεν κατάφερε ποτέ να ισοφαρίσει σε 73-73 χάνοντας μέσα από τα χέρια του μια σπουδαία ευκαιρία τριάδας απόψε…

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 38-33, 57-52, 71-76

Αργοναύτης Ραφήνας – Ελευθερία Μοσχάτου 71-76