Ήττα στο φινάλε για το Πικέρμι

Mε τον Κιούση να ευστοχεί στο σουτ της φετινής σεζόν, η Ελευθερία Μοσχάτου έφυγε από την Διώνη με το “ροζ” φύλλο του αγώνα κόντρα στην ΑΕ Πικερμίου και επικρατώντας εν τέλει με 77-74 στο φινάλε στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 10η αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής έκανε ένα πάρα πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στα Playoffs του Απριλίου!

Μετά από ένα πρώτο μέρος όπου η κατάσταση στον πίνακα του σκορ ήταν μοιρασμένη από την αρχή (6-6 στο 4′, 14-18 στο 10′) μέχρι και το τέλος (21-22 στο 13′, 36-34 στο 17′, 45-42 στο 20′), αλλά και μια μουδιασμένη εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο -όταν και βρέθηκε με 48-42 στο 23ο λεπτό πίσω στο σκορ- η Ελευθερία κατάφερε να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό και τα «θέλω» της στο παρκέ.

Για την ακρίβεια, η ομάδα του Μοσχάτου πήρε ξαφνικά… φόρα σε άμυνα και επίθεση και με ένα τρομερά γρήγορο αλλά και αποτελεσματικό επί μέρους σκορ της τάξης του 2-15 από το 25′ μέχρι και το 27′ όχι απλά πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ αλλά προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους (52-64) δείχνοντας ικανή για ακόμα ένα ροζ φύλλο! Ακόμα δε και αν οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια κάποια αντίδραση στη συνέχεια, η Ελευθερία συνέχισε να ελέγχει πλήρως το μομέντουμ της συνάντησης και μπήκε στην 4η και τελευταία περίοδο μπροστά με 9 πόντους (58-67).

Στο ύστατο δεκάλεπτο όμως, όλα άλλαξαν, με την Ελευθερία να πηγαίνει σε αργές και κακές επιθέσεις βοηθώντας το Πικέρμι να πιστέψει στην ανατροπή. Μάλιστα, έχοντας σκοράρει μόλις δύο πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της εν λόγω περιόδου, το Μοσχάτο έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους του να μειώσουν ακόμα και στον πόντο με ένα σερί της τάξης του 10-2! Ο Ματσούκης ήταν όμως, αυτός που με ένα τεράστιας σημασίας τρίποντο στο 36′ επέκτεινε το προβάδισμά του σε 68-72 λίγο πριν το φινάλε.
Ωστόσο, με δύο μεγάλα σουτ των Μπίγγου και Μελά το Πικέρμι ισοφάρισε σε 74-74 δυο λεπτά πριν την εκπνοή επιστρέφοντας για τα καλά στην υπόθεση «νίκη»!

Στις τελευταίες επιθέσεις, το Πικέρμι τα… έσπασε από την περίμετρο πολλάκις, με τον Κιούση να υπογράφει ένα τεράστιο σουτ για το 74-77 με 5” πριν το φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 45-42, 58-67, 74-77