Και τώρα… άνοδος για την Θύελλα Ραφήνας!

Βασίλισσα στην ΕΠΣΑΝΑ! Η Θύελλα Ραφήνας νίκησε 1-2 τον Νικολακάκη στην Αγία Άννα και εξασφάλισε -και μαθηματικά- τον τίτλο στην Ανατολική Αττική (για δεύτερη σερί σεζόν), τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε αφού βρίσκεται στο +12. Έτσι οι Λιγνιτωρύχοι θα συμμετάσχουν και φέτος στα μπαράζ ανόδου της Γ’ Εθνικής με στόχο να πετύχουν φυσικά ότι στερήθηκαν πέρυσι. Δηλαδή, την επάνοδο τους στην τρίτη εθνική κατηγορία.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, η αλήθεια είναι πως οι ποδοσφαιριστές του Πέτρου Τσιγκούλη δεν μπήκαν τόσο γερά στο πρώτο μέρος, προσπαθώντας να βρουν τα πατήματα τους. Ο Νικολακάκης όντας μια άκρως ποιοτική ομάδα εκμεταλλεύτηκε το συγκεκριμένο γεγονός και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 25′ με τον Πιτσούνη. Η Θύελλα είχε μια καλή στιγμή σε εκείνο το διάστημα με τον Λευτέρη Παπαδόπουλο, με το 1-0 πάντως να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Θύελλα μπήκε στις απαιτήσεις του αγώνα και βγάζοντας χαρακτήρα και μέταλλο ως ομάδα γύρισε την κατάσταση. Η ισοφάριση ήρθε στο 52′ όταν Χαρακτίδης, Βαζέχα και Ντόσκας άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα και ο τελευταίος με πλασέ νίκησε τον Κολιάκη για το 1-1. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 60′ ήλθε η ολική ανατροπή: Ο Αράπης σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έπεσε στα καρέ του Νικολακάκη και ο Ντε Ντέους αφού πέρασε έναν αντίπαλο του εκτέλεσε για το 1-2!

Από εκεί και πέρα το ματς άνοιξε, απέκτησε ακόμα καλύτερο ρυθμό και υπήρξαν εκατέρωθεν καλές στιγμές, με την Θύελλα πάντως να παίζει μυαλομένα και να ελέγχει την κατάσταση. Στο 85′ βέβαια ο Νικολακάκης κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ανδρεαδάκη, ωστόσο ο Πιτσούνης που ανέλαβε την εκτέλεση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δράμπαλη, με τον ικανότατο γκολκίπερ της Θύελλας να πέφτει στη γωνιά του και να κρατά το 1-2!

Λίγα λεπτά αργότερα και μετά το τελευταίο σφύριγμα του Δραγάτη άρχισαν οι πανηγυρισμοί για τους πρωταθλητές της Θύελλας, με το πάρτι – τίτλου να συνεχίζεται στα αποδυτήρια.

Διαιτητές: Δραγάτης, Κυριακόπουλος, Αλεξοπούλου

ΑΠΟ ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ: Κολιάκης, Πανίδης, Δαμιανίδης, Τσαπανίδης (90′ Σκούρας), Νίκας, Μητσέας, Καλέρης, Παπιδάκης (63′ Στεργιόπουλος), Εγιουρούμ, Πιτσούνης, Νταγιάντας (72′ Ππαδόπουλος).

ΘΥΕΛΛΑ ΑΠΟ ΡΑΦΗΝΑΣ: Δράμπαλης, Γεωργιάδης (21′ λ.τρ. Αράπης), Στάφα (55′ Ανδρεαδάκης), Μανουσάκης, Γεραγωτέλης (55′ Ντε Ντέους), Ντούνης, Χαρακτίδης, Ντόσκας, Φύτρος, Βαζέχα, Παπαδόπουλος Ε.