Κύπελλο! Πολυβόλο η Τριγλία (5-3), απέχει ένα βήμα από τον τελικό

Με “πεντάρα” πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών η Τριγλία Ραφήνας αντιμετωπίζοντας στην έδρα της τον ΑΟ Καταστάρι κεκλεισμένων των θυρών, αφού εξέτιε την ποινή της μιας αγωνιστικής που της είχε επιβληθεί.

Με πολλά γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν δύο γκολ (10′, 12′) με σκόρερ τους Κότσι και Παπαδόπουλο, όμως το Καταστάρι αντέδρασε άμεσα με δύο γκολ του Μαλαφούρη (το ένα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι) και έφερε το παιχνίδι στα “ίσια” στο 17′. Οι κιτρινόμαυροι είχαν και αυτή άμεση απάντηση, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα στην αναμέτρηση με σουτ του Κότσι, αφήνοντας άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο έντονο ρυθμό αποδεικνύοντας ότι ήρθαν στο γήπεδο για να δημιουργήσουν και να πετύχουν και άλλα γκολ.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στο β΄ ημίχρονο με τις δύο ομάδες να ακολουθούν το ίδιο τέμπο από την αρχή του παιχνιδιού.

Αφού χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, η Τριγλία ήταν αυτή που κατάφερε να βρει για τέταρτη φορά δίχτυα στο 76′ με τον Παπαδόπουλο και να βάζει γερά τις βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η υπόθεση πρόκριση έλαβε τέλος στο 84′ με πλασέ του Βασιλείου, με την ομάδα της Ζακύνθου, να μην το βάζει κάτω και να πετυχαίνει και τρίτο γκολ στο 90′ με τον Λιβέρη.

Το τέλος της βροχής των γκολ δόθηκε με το σφύριγμα λήξης του διαιτητή που βρίσκει την Τριγλία στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ερασιτεχνών με εμφατικό σκορ και πολύ ωραίο θέαμα.

Γκολ και φάσεις

8’ Νωρίς έκανε ποδαρικό στα γκολ η Τριγλία με καταπληκτικό μονοκόμματο σουτ του Κότσι 1-0.
10΄Δεύτερο γκολ για την Τριγλία με σουτ του Παπαδόπουλου 2-0
12’ Το Καταστάρι κερδίζει πέναλτι όταν ο Δήμιζας ανέτρεψε τον Λιβέρη
13’ Γκολ για το Καταστάρι. Εύστοχο το κτύπημα πέναλτι από τον Μαλαφούρη 2-1
17’ Ισοφάριση για το Καταστάρι με τον Μαλαφούρη 2-2
23′ Η Τριγλία παίρνει ξανά το προβάδισμα με μακρινό σουτ του Κότσι που άφησε άγαλμα τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων 3-2
37′ Σουτ του Κότσι πέρασε άουτ.
39′ Νέα ευκαιρία για την Τριγλία με τον Παπαδόπουλο να πιάνει γυριστό σουτ στην κίνηση με τον Ποταμίτη να βγάζει την μπάλα με υπερένταση κόρνερ.
52′ Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και πίεζαν ψηλά ώστε να πετύχει και άλλο γκολ και να καθαρίσει το παιχνίδι
57′ Ευκαιρία για την Τριγλία. Σουτ του Τσάγκαρη πέρασε άουτ
58′ Ευκαιρία για το Καταστάρι όταν σε αντεπίθεση ο Λιβέρης πλάσαρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Δήμιζα
63′ Ευκαιρία για τους κιτρινόμαυρους με σουτ του Κότσι που πέρασε άουτ
65′ Σε αντεπίθεση ο Λιβέρης μπήκε από δεξιά και προσπάθησε να βρει με σέντρα του τον Μαλαφούρη, με τον Δήμιζα να βγαίνει και να καθαρίζει την φάση
76′ Γκολ για την Τριγλία. Ο Μάλτσι επιχείρησε σουτ που απέκρουσε ο Ποταμίτης και στην επαναφορά ο Παπαδόπουλος έστειλε την μπάλα στα δίκτυα 4-2
84′ Γκολ για την Τριγλία με τον Σιάννη να βγάζει μόνο του τον Βασιλείου ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά τον Ποταμίτη κάνοντας το 5-2
90′ Γκολ για το Καταστάρι με ωραίο πλασέ του Λιβέρη 5-3.

Οι συνθέσεις:

Τριγλία: Δήμιζας, Κάρδαρης, Μεϊμάρογλου (69′ Καραδέμητρος), Τερζής, Τσέπας, Τσάγκαρης, Κότσι, Κόντη, Μάλτσι (77′ Σιάννης), Βασιλείου, Παπαδόπουλος (85′ Σολδάτος).

Καταστάρι: Ποταμίτης, Βάσσος, Χριστοδουλόπουλος, Λιβέρης, Κουτσούλιας, Κουμιώτης, Αρκαδιανός, Κωστάκης, Μαλαφούρης (77′ Παραστατίδης), Ματαράγκας (59′ Δρόσος), Λιβός (69′ Διαμαντής).