Κυπελλούχος ο Άρης Βούλας! Λύγισε στα πέναλτι η Τριγλία (4-2)

Στην διαδικασία της… “ρώσικης ρουλέτας” κρίθηκε ο τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ. Οι παίκτες του Άρη Βούλας ήταν πιο εύστοχοι από την άσπρη βούλα, και με σκορ 4-2 είναι οι Κυπελλούχοι για το 2022!!!

Ο κανονικός αγώνας και η παράταση τελείωσε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν δίχτυα παρά τις προσπάθειες που κατέβαλαν στα 120 λεπτά. Ο Άρης Βούλας ήταν πιο απειλητικός στα πρώτα 65 λεπτά του αγώνα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες αλλά μετά η Τριγλία ανέβηκε και φάνηκε πως είχε περισσότερες δυνάμεις στο γήπεδο για να πάρει το ματς.

Οι νικητές κατάκτησαν το πρώτο Κύπελλο στην ιστορία τους, ενώ οι ηττημένοι θα έχουν να θυμούνται την εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα μέχρι τα πλέι οφ και την επίσης σημαντική πορεία στο Κύπελλο και τον χαμένο τελικό.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 6΄ επικίνδυνη σέντρα από στημένη φάση (φάουλ) του Ατματσίδη έδιωξε σε κόρνερ ο Σύρακας

Στο 19΄ Ο Γκούρας βγήκε από δεξιά έκανε παράλληλη σέντρα για να πιάσει κεφαλιά ο Μιραφιόρι κι η μπάλα να καταλήξει άουτ

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου στο 42΄ σωτήρια επέμβαση του Σύρακα όταν ο Γκαβασιάδης μετά από πάσα του Κριλή έφυγε μόνος του προς την αντίπαλη εστία αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Τριγλίας, κρατώντας το μηδέν για την εστία του

Στο 52΄ με τον Βίλα να σουτάρει άουτ την στιγμή που δίπλα του ήταν ελεύθερος ο Παπάζογλου

Δύο μεγάλες ευκαιρίες για τον Άρη Βούλας. Πρώτα στο 59΄ με ατομική προσπάθεια του Ατματσίδη που σούταρε αλλά έσωσε πάλι ο Σύρακας και στο 60΄ ο Γκαβασιάδης μετά από πάσα του Φουκαρά σούταρε άουτ από καλή θέση

Δυνατό σουτ του Μιραφιόρι στο 64΄ για άλλη μια φορά εκτινάχθηκε ο Σύρακας κι απέκρουσε τον κεραυνό του επιθετικού του Άρη Βούλας

Σουτ από καλή θέση του Βίλα στο 72΄ ελάχιστα άουτ από τα γκολπόστ του Προβίδα

Ο Κώστας Τσούκας στο 81΄ χάνει μοναδική ευκαιρία σε τετ α τετ με τον Προβίδα. Το σουτ που έκανε με το αριστερό έφυγε ψηλά άουτ πάνω από τα δοκάρια του Άρη Βούλας

Κριλής 4-2

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γ. Φωστέρης με βοηθούς τον Χρ. Γκούβα και την Αλ. Αλεξοπούλου. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο Απ. Παπαποστόλου

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΡΗΣ ΒΟΥΛΑΣ (Τάσος Τασιόπουλος): Προβίδας Ατματσίδης, Ρεσούλι, Λάσκος, Αφράτης, Γκούρας, Μιραφιόρι (68΄ Ηλιάδης), Φουκαράς, Γκαβασιάδης, Ρομάνο, Κριλής.

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γ. Παπακωστούλης): Σύρακας, Τζίτζης, Παπαδιονυσίου, Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας, Γερώνυμος, Παπάζογλου (75΄ Καστράτι), Νταής, Κ. Τσούκας, Βίλα, Ζαφειρόπουλος.