Λύγισε από την άσπρη βούλα στο Κύπελλο η Θύελλα Ραφήνας! Πέρασε ο Αήττητος με 4-3 στα πέναλτι

Ήταν ένα ματς που τα είχε όλα! Κι όταν λέμε όλα εννοούμε όλα. Αποβολές (δις μάλιστα), γκολ από δύο η κάθε ομάδα, παράταση, πέναλτι, νεύρα, φωνές, ένταση και κόντρες πολλές εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου. Τελική νικήτρια και η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την γ΄ φάση του Κυπέλλου ήταν ο Αήττητος, αφού επικράτησε με 4-3 στην διαδικασία των πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 μέσα σε τρία λεπτά (17΄ και 20΄) αιφνιδιάζοντας την Θύελλα, “έχασαν” δύο παίκτες με αποβολή, έμειναν με εννέα από το 60ο λεπτό, ισοφαρίστηκαν αλλά στο τέλος επέδειξαν ηρεμία, ψυχραιμία και καθαρό μυαλό, κάτι που έλειπε από τους γηπεδούχους, και πήραν μια σπουδαία νίκη-πρόκριση.

Οι θυελλιώτες “πέταξαν” την ευκαιρία να κάνουν την πλήρη ανατροπή και να φύγουν με το εισιτήριο της πρόκρισης στο τσεπάκι τους όταν στο δεύτερο ημίχρονο παίζοντας με αριθμητική υπεροπλία για 30 και πλέον λεπτά μέχρι την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αφού δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα του Αήττητου.

Έτσι έμεινε το 2-2 μέχρι το σφύριγμα της λήξης και στην παράταση οι παίκτες του Βαγγέλη Τσιώλη έδειξαν χαρακτήρα, είχαν αντοχές και πείσμα και όσο κυλούσε η ώρα, τόσο το πίστευαν ότι θα φύγουν με την πρόκριση.

Ο Αήττητος προηγήθηκε στο 17′ με διαγώνιο σουτ του Πλαβούκου για να κάνει το 0 – 2 μετά από τρία λεπτά (20΄) με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Άρη Πρέντι. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Πλαβούκος από τον Φύτρο. Η Θύελλα αντέδρασε για πρώτη φορά στο 40΄ με τον Ζέκιο και τον Παντελίδη στο 43΄.

Στο 50′ ο Τζανουλίνος με δεύτερη κίτρινη και στο 60′ ο Ράγια με απ΄ευθείας κόκκινη πήραν την άγουσα προς τα αποδυτήρια αφήνοντας την ομάδα τους με 9 παίκτες. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα η ομάδα της Θύελλας να ισοφαρίσει σε 2 – 2. Πρώτα ο Μπουντάκης στο 63′ μείωσε σε 1-2 μετά από γύρισμα του Μανδύλη και μετά ο Γεωργόπουλος εξ επαφής με προβολή εκμεταλλευόμενος την εκτέλεση φάουλ του Χαρακτίδη, έκανε το 2-2 στο 67′. Οι Λιγνιτωρύχοι έκαναν κι άλλες ευκαιρίες στην επανάληψη όμως έπεσαν απέναντι σε ένα Στεφανίδη που έδειχνε κέρβερος κάτω από τα δοκάρια του. Δεν ήταν λίγες οι φορές που κράτησε ζωντανή την ομάδα του.

Στην παράταση αφ ενός οι γηπεδούχοι στερήθηκαν μυαλού και υπομονής να τελειώσουν τις φάσεις, αφ ετέρου οι φιλοξενούμενοι έδειξαν στον αγωνιστικό χώρο ότι τουλάχιστον ήταν “ίσοι” απέναντι στον αντίπαλό τους, παρότι με εννέα.