Μεγάλη νίκη του Αργοναύτη 79-62 την Ένωση Ιλίου

Σε πολύ καλό βρίσκεται ο Αργοναύτης ο οποίος επικράτησε άνετα στην Ραφήνα της Ένωσης Ιλίου με 79-62. Οι ραφηνιώτες μετά το πρώτο δεκάλεπτο έδειξαν την κυριαρχία τους και με πρώτο “βιολί” τον Γεραμάνη (17π.) και άξιους συμπαραστάτες τους Συγγούνα, Σγούρο, Ζακυνθινό, Μητσάκη, Σταμέλο πήραν την τρίτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Στα άλλα ματς: Σπουδαία νίκη σημείωσε ο Πανελευσινιακός στη Νάξο επί των Φαναριών με 69-66 για την 6η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής, ανατρέποντας μάλιστα διαφορά 10 πόντων στην τελευταία περίοδο. Ο Παπάγος έκανε ίσως την πιο πειστική φετινή του εμφάνιση και νίκησε τη ΦΕΑ Ν.Φ./Ν.Χ. 93-84, ανεβαίνοντας πλέον στην κορυφή του 1ου ομίλου!

Την έκπληξη της ημέρας έκανε ο Εθνικός, που άλωσε την Κόρινθο και νίκησε σχετικά εύκολα μάλιστα τον τοπικό ΚΑΟΚ με 69-59.

Η αλλαγή προπονητή δεν άλλαξε τίποτα στην Αχαγιά ‘82. Η ΑΕΝΚ υποχρέωσε σε νέα εντός έδρας ήττα την αχαϊκή ομάδα με 68-63, μία εβδομάδα μετά τη λύση της συνεργασίας με τον Ανδρέα Μπερδέση. Όσον αφορά στο πρώτο, χρονικά, ματς της 6ης αγωνιστικής, πρωταγωνιστής σε αυτό ήταν ο Άλκης Παππάς. Ο έμπειρος γκαρντ πέτυχε 34 πόντους και βοήθησε το ΝΕΟΛ να προστατεύσει την έδρα του και να καταβάλει τον Έσπερο Καλλιθέας με 84-79.

Αργοναύτης – Ένωση Ιλίου 79- 62

Δεκάλεπτα 23-24, 46-40, 57-51, 79-62

Διαιτητές: Καρακωνσταντόπουλος-Τζίμης-Λαζόγκα

Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος): Σγούρος 11 (3), Κυριακόπουλος, Λίτσο 2, Συγγούνας 7 (1), Γεραμάνης 17 (2), Ντούσιας 6, Ζακυνθινός 10 (1), Κορομηλιάς 6 (1), Μητσάκης 11(1), Σβάρνας, Βασιλείου, Σταμέλος 9

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Γεροκώστας 8, Φούντας 9 (2), Πανουσόπουλος Θ. 3(1), Καλύβας, Σπυρόπουλος 5, Μπέλλας 10 (1), Παπανδρέου, Γκαβανόπουλος 7 (1), Τσιουμπρής 13, Πανουσόπουλος Κ., Κοσμιδης, Δαρμης 7 (1).