Μουντιάλ: Σοκ για τον Μέσι και την παρέα του – Αργεντινή – Σαουδική Αραβία 1-2!

Ο Λιονέλ Μέσι δήλωσε ότι το Μουντιάλ 2022 είναι το τελευταίο της καριέρας του και το ξεκίνημά του είναι εφιαλτικό για τον ίδιο, αφού η Αργεντινή αντιμετώπισε τη Σαουδική Αραβία στον πρώτο της αγώνα και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του ηγέτη της, δέχθηκε δύο γκολ στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους και έχασε με 1-2!

Το παιχνίδι θα μπορούσε να αρχίσει με γκολ από τα αποδυτήρια για την «αλμπισελέστε», αφού μόλις στο 2ο λεπτό ο Μέσι πλάσαρε από καλή θέση αλλά ο Αλ Οβαΐς απέκρουσε και κράτησε όρθια την ομάδα του. Όχι για πολύ όμως…

Στο 10′ η Αργεντινή πήρε πέναλτι μέσω VAR για ανατροπή του Παρέδες από τον Αμπντουλαϊχί και ο Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και βρήκε δίχτυα αυτή τη φορά, κάνοντας το 1-0.

Ήταν ένα γκολ που έδιωξε το όποιο άγχος από την ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι, η οποία είχε τη δυνατότητα να διαχειριστεί, πλέον, όπως ήθελε τον αγώνα. Και αυτό που ήθελε, όπως φάνηκε, ήταν να βάλει και δεύτερο γκολ και να καθαρίσει την υπόθεση νίκη από το ημίχρονο.

Και το έβαλαν αυτό το γκολ όχι μία αλλά… τρεις φορές, αλλά ήταν και τις τρεις οφσάιντ! Ο Μέσι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 22′ αλλά ήταν οφσάιντ, ο Λαουτάρο σκόραρε στο 27′ μετά την ωραία κάθετη του Γκόμες αλλά ήταν οφσάιντ, έστω για χιλιοστά, όπως ήταν και στο 35′, όταν και πάλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Τρία γκολ αλλά οφσάιντ και τα τρία, με αποτέλεσμα το 1-0 να είναι το σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι Αργεντίνοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Γι’ αυτό και κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί ότι οκτώ λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου, το 1-0 θα είχε γίνει… 1-2! Κι όμως…

Το λάθος του Μέσι στο χώρο του κέντρου, στο 49′, είχε ως αποτέλεσμα οι Σαουδάραβες να βγουν στην κόντρα και ο Αλ Σεχρί με διαγώνιο τελείωμα εντός περιοχής έκανε το 1-1.

Και μέχρι να καταλάβει η «αλμπισελέστε» τι έγινε, ήρθε στο 53′ και το 1-2 από τη γκολάρα του Αλ Ντασουαρί, ο οποίος τα έβαλε με… κάμποσους αμυντικούς και πλάσαρε εκπληκτικά!

Η Αργεντινή είχε, πλέον, μπλέξει αφού η ψυχολογία άλλαξε εντελώς και η μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 63′, όταν ο Αλ Οβαΐς απέκρουσε ενστικτωδώς την κοντινή προσπάθεια του Ταλιαφίκο, δεν βελτίωσε τα πράγματα.

Η ομάδα του Σκαλόνι πίεζε για την ισοφάριση και στο 72′ θα μπορούσε να φτάσει σε αυτή με τον Ντι Μαρία αλλά το τελείωμά του εντός περιοχής δεν ήταν καλό, μετά την πάσα του Μέσι, με τη Σαουδική Αραβία να αμύνεται με… ιερό πάθος για να κρατήσει τη νίκη, όπως και έκανε τελικά σοκάροντας τους πάντες!

Αργεντινή: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο (59′ Λισάντρο Μαρτίνες), Οταμέντι, Ταλιαφίκο (71′ Ταλιαφίκο), Ντε Πάουλ, Παρέδες (59′ Φερνάντες), Γκόμες (59′ Άλβαρες), Ντι Μαρία, Μέσι, Λαουτάρο.

Σαουδική Αραβία: Αλ Οβαΐς, Αμπντουλχαμίντ, Ταμπακτί, Αλ Μπολεαχί, Αλ Σαμράνι (99′ Αλ Μπρέικ), Κανό, Αλ Μαλκί, Αλ Σεχρί (78′ Αλ Γκανάμ), Αλ Φάραζ (45′ Αλ Αμπίντ, 88′ Αλ Αμρί), Αλ Νταουσάρι, Αλ Μπουραϊκάν (88′ Ασίρι).