Μπήκε ο “Χαρα” και… βρήκε την αχίλλειο πτέρνα τους! Η Θύελλα Ραφήνας 2-0 στο Κύπελλο

Μια καλή προπόνηση, ενόψει του αγώνα της Κυριακής με τον Αιολικό, ήταν το σημερινό παιχνίδι για την Θύελλα Ραφήνας κόντρα στον Αχιλλέα Κάτω Αχαρνών, όπου έληξε με 2-0.

Οι Λιγνιτωρύχοι πέρασαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ, παρότι κατέβηκαν με πολλές αλλαγές (βλέπε ροτέϊσον), σεν “θάμπωσαν” με την απόδοσή τους, όμως πέτυχαν την νίκη χάρη σε μια ατομική προσπάθεια και καλό τελείωμα του Μπότη στο 33΄και ένα από τα γνωστά φαλτσαριστά σουτ του Χαρακτίδη με το αριστερό που κατέληξε στο “γάμα” της εστίας του Αχιλλέα.

Όπου φυσικά έγινε το τρομερό. Ο… αρχηγός των γηπεδούχων είχε μπει ως αλλαγή στο 73΄και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο 74΄ έβαλε γκολ!

Η είσοδος του Μανουσάκη στον αγώνα είχε ως σκοπό από τον προπονητή Ηλιόπουλο, η ομάδα να μην δεχτεί γκολ και οδηγηθεί σε παράταση. Κάτι που δεν ήθελε με τίποτα ο κόουτς των γηπεδούχων για τους λόγους που καταλαβαίνετε όλοι.

Ο αγώνας σε γενικές γραμμές δεν αντέχει σε κριτική. Από τη μία οι “πράσινοι” με παίκτες στη σύνθεσή τους που έπαιζαν μαζί για πρώτη φορά, δεν κατάφεραν να συνδυαστούν, να βρουν ρυθμό, να απειλήσουν την εστία του Λιώνη.

Προηγήθηκαν στο α΄ημίχρονο και στην επανάληψη που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο οι Αράπης, Μανουσάκης (για να “δέσει” την άμυνα), Χαρακτίδης έλεγξαν το ματς κι έφτασαν στην τελική επικράτηση. Προηγουμένως έγινε αναγκαστική αλλαγή και μπήκε ο Ζέκιο στο 34΄μετά τον τραυματισμό του Παπατσαράκη.

Οι φιλοξενούμενοι και αυτοί επίσης κατέβηκαν με σημαντικές αλλαγές στο ματς, μια και την Κυριακή έχουν “ντέρμπι” με τον Παμπαιανικό. Ήταν κινητικοί στο πρώτο μέρος, δεν έκαναν φάση, όμως προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στην Θύελλα.

Στο 27΄είχαν μια καλή στιγμή σε σουτ του Καραγιαννίδη, που έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσικάτσος, Με τον ίδιο παίκτη απείλησαν στο 32΄, ενώ στην επανάληψη έφτασαν πολύ κοντά στην επίτευξη της ισοφάρισης στο 55΄, και στο 87΄ο Λέσι σούταρε χωρίς επιτυχία από καλή θέση.

Ο Φούντας που μπήκε αλλαγή για τον Αχιλλέα, είναι γνωστός στη Ραφήνα, αφού είχε φορέσει πέρσι τη φανέλα της Τριγλίας για ένα μικρό διάστημα.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Γ. Φωστέρης με βοηθούς τους Κ. Βιτσεντζάτο και Α. Σοφιά.

Θύελλα Ραφήνας: Κατσικάτσος, Χρυσίνας (73΄Χαρακτίδης), Καραπάνος, Σαντίκου, Μουσαζάντε (58΄Μανουσάκης), Γεραγωτέλλης, Παπατσαράκης (34΄αναγκαστική αλλαγή, Ζέκιο), Ντόσκας, Κ. Μπουντάκης, Μαστρογιαννούδης (46΄Αράπης), Μπότης.

Αχιλλέας Κ. Αχαρνών: Λιώνης, Μπουλιας (84΄Μπεκρής), Κάπουλας (73΄Μπούσκας), Ζούνα, Καρακάσης, Γιουλάτος, Καραγιαννίδης, Φουκαράς (84΄Λέση), Σταματόπουλος, Φέκας (41΄Φούντας), Λάνη.