Ντέρμπι με τα όλα του στη Ραφήνα! Θύελλα – Αήττητος 1-1

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της Ανατολικής Αττικής, ανάμεσα στη Θύελλα Ραφήνας και στον Αήττητο. Το ισόπαλο 1-1 αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους και δυσαρεστημένους τους γηπεδούχους που πίεσαν σε όλη τη διάρκεια να “καθαρίσουν” το ματς αλλά έπεσαν πάνω στον 18χρονο φύλακα άγγελο της εστίας των σπαταναίων, Παναγιώτη Αυγερινό.

Ο νεαρός γκολκίπερ του Αήττητου κράτησε πολλές φορές ανέπαφη την εστία του, όταν η Θύελλα πίεζε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο να πετύχει γκολ. Ανεπιφύλακτα είναι ο mvp του αγώνα και αυτός ο υπερπολύτιμος βαθμός που πήραν οι φιλοξενούμενοι οφείλεται σε ένα μεγάλο ποσοστό σε αυτόν.

Οι θυελλιώτες τα δωσαν όλα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, σε ένα παιχνίδι που διακρίθηκε για την ένταση, τις κόντρες και τις μάχες των παικτών. Το ματς δικαιολόγησε στο απόλυτο τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι, και από την σημερινή εμφανισή τους οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θα παλέψουν μέχρις εσχάτων για την αποφυγή του υποβιβασμού. Οι Λιγνιτωρύχοι επιβλήθηκαν στο α΄45λεπτο και οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν με αντεπιθέσεις στο β΄ χάρη στους ταχύτατους φορ που διαθέτουν.

Στο 17΄σε μια διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ο Δρόσης σούταρε από καλή θέση πάνω στα σώματα των αμυνόμενων. Στο 28΄ο Κατσέρης έπιασε δυνατή κεφαλιά που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Κουμής. Στο 38΄ο Δρόσης έχασε τεράστια ευκαιρία όταν έφυγε μόνος του αλλά έπεσε πάνω στον Αυγερινό. Στο 44΄πάλι ο κίπερ του Αήττητου απέκρουσε σωτήρια στην προσπάθεια του Παπαδόπουλου.

Όπως και στο 45΄για άλλη μια φορά ο Αυγερινός έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Φύτρου. Για να έρθει το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του α΄ ημιχρόνου και να ανοίξει το σκορ η Θύελλα. Σουτ του Μαρτίνου και του Μαργέτη έδιωξαν οι αμυντικοί και στο ριμπάουντ από κοντά με κεφαλιά ο Μιχ. Παπαδόπουλος έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ο Καλογεράς έφυγε μόνος του σε αντεπίθεση παίρνοντας τη μπάλα κάτω από τη σέντρα του γηπέδου, απέφυγε τον Ντόσκα αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στο 66΄ ο Κατσέρης από κοντά έκανε το 1-1, για να πιέσει πάλι η Θύελλα αλλά η άμυνα του Αήττητου κράτησε το 1-1. Η πιο σοβαρή απειλή ήταν στο 80΄σε στημένη φάση, σε κεφαλιά του Φύτρου που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής ήταν ο Γ. Χρόνης με βοηθούς τους Χρ. Παύλο και Ν. Μανούρα. όλοι του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμής, Μαργέτης, Φύτρος, Μαντζώρος (35΄ λόγω τραυματισμού Αράπης), Ανδρίκος, Ντόσκας, Δρόσης, Μαρτίνος, Παπαδόπουλος, Δημητρίου, Χίσο (63΄ Γούλας).

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αυγερινός, Ιωαννίδης (86΄ Ράγια), Ασλάνι, Μιχαϊλίδης (46΄ Πρέντι), Νομικός, Kerstenne, Καλογεράς (93΄ Τσιονάκας), Αγγέλης, Κατσέρης, Λαμπρίδης, Παπαγεωργίου (91΄ Χοτζάϊ)