Ο Ολυμπιακός Αγ. Στεφάνου 3-1 στο ντέρμπι τον Θησέα Ν. Μάκρης

Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο και έχοντας πολλές ευκαιρίες στο ματς ο Ολυμπιακός Αγίου Στεφάνου επικράτησε 3-1 του Θησέα Νέας Μάκρης εντός έδρας, στο ντέρμπι της αγωνιστικής και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας έναν πόντο πίσω από τον πρωτοπόρο Αστέρα Βάρης.

Η ομάδα του Παναγιώτη Χριστοφιλέα δεν έδωσε… δικαιώματα πέραν της ισοφάρισης που δέχτηκε και έφτασε δίκαια στη νίκη, κάνοντας το καλύτερό της παιχνίδι για φέτος. Απ’ την άλλη και οι φιλοξενούμενοι έδειξαν για ακόμη μία φορά το πόσο αξιόμαχοι είναι, αλλά παραδόθηκαν στην ανωτερότητα του αντιπάλου στο δεύτερο μέρος, έχοντας και δύο τραυματισμούς κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το ιδανικό ξεκίνημα, αφού προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό με κεφαλιά του Μπουσάι, ενώ ο Μουλλάκης στο 38’ έφερε το ματς στα ίσια για τον Θησέα, με το 1-1 να μένει ως το τέλος του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με τον Καλτσά στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έγινε ακόμη πιο πιεστικός και πήρε προβάδισμα με τον Λύγκο εξ επαφής στο 65’, ενώ στο 93’ ο Παππάς με πλασέ από πολύ πλάγια θέση διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν άλλα δύο δοκάρια στο δεύτερο 45λεπτο με τους Καλτσά και Ράμα!

Διαιτήτευσαν οι Αντωνίου, Σπυρόπουλος, Κουτζιακουτζίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΓ. ΣΤ. (Π. Χριστοφιλέας): Μύρτα, Χαρίσης (81’ Παππάς), Μπουσάι, Λένγκα, Γιουβανέλλης, Καλτσάς, Αρκουμάνης, Αλημπάς (71’ Τσέπας), Λύγκος, Ράμα (89’ Καμαρινόπουλος), Αμπντουραχμάνι (65’ Κότσι).

ΘΗΣΕΑΣ Ν.Μ. (Βλ. Χατζηαναστασίου): Κατσιούλης, Γεωργιάδης, Οικονόμου, Τασσόπουλος, Μουρούτης, Τσατσούλας, Πράπας (21’ λ. τρ. Τσέλιος – 82’ Μέγας), Κατσούγκρης, Ζιάγκος (50’ λ. τρ. Ευαγγελίου Μ.). Μουλλάκης, Αθανασόπουλος.