Ο Τελμησσός στον Ημιμαραθώνιο Αγρινίου Μιχάλης Κούσης

Ως σύλλογος Μαραθωνοδρόμων του Ιστορικού μας Δήμου Μαραθώνα ο Τελμησσός συμμετείχε και τίμησε με την παρουσία του στις 22 και 23 Οκτωβρίου 2022 τον Ημιμαραθώνιο καθώς και τον αγώνα 5 χλμ στο Αγρίνιο, που ήταν
αφιερωμένος στον Μεγάλο Έλληνα Πρωταθλητή του Μαραθωνίου Δρόμου Μιχάλη Κούση στην γενέτειρα του το Αγρίνιο.

Η άψογη φιλοξενία για την οποία φημίζεται η ευρύτερη περιοχή της Αιτωλοακαρνανίας ήταν έντονη και στη διοργάνωση του αγώνα.

Ο Δήμος Αγρινίου και η διοργανωτική επιτροπή φρόντισαν για μια άρτια διοργάνωση και οι συμμετέχοντες έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Οι αγώνες ήταν δυο, η διαδρομή των 5χλμ, που διεξήχθη το Σάββατο το απόγευμα στο κέντρο της πόλης του Αγρινίου και η διαδρομή του Ημιμαραθωνίου που διεξήχθη την Κυριακή το πρωί και είχε εκκίνηση στο χωριο Δογρή, στη μοναδική λίμνη της Τριχωνίδας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι σε όλη τη διαδρομή του Ημιμαραθωνίου θεατές εμψύχωναν με την παρουσία τους και ενθάρρυναν τους συμμετέχοντες.

Ο Τελμησσός συμμετείχε με δρομείς του και στους δύο αγώνες.

Στον αγώνα των 5χλμ έτρεξαν και τερμάτισαν μαζί ο Αθανάσιος Σαρρής, ο Χρήστος Πεταρούδης και ο Βλάσης Καραβασίλης με χρόνο 21:17. Ο Αθανάσιος κατέκτησε την τρίτη θέση στην ηλικιακή του κατηγορία.

Την πρώτη θέση στην ηλικιακή του κατηγορία κατέκτησε και ο βετεράνος πρωταθλητής μας Γιώργος Μάλλιαρης με χρόνο 21:53.

Ακολούθησαν ο Δημήτρης Τέκνος σε 22:52, ο Ευάγγελος Παλιογιάννης σε 25:19, ο Βασίλης Λάιος σε 28:31, η Άννα Μαρία Βαλσαμή σε 34:30, η Χριστίνα Κλεφτάκη σε 35:09, ο Φίλιππος Τσαπατώρης σε 35:09, ο Βασίλης
Καφετζής με το γιο του Δημήτρη σε 35:25, ο Φάνης Χρυσίνας σε 35:42, η Αρετή Κίτσιου σε 38:38, ο Γιάννης Μαργαρίτης σε 39:31, ο Παναγιωτης Γιαννακόπουλος σε 40:35, ο Πέτρος Μούρμουρας σε 44:05, η Ελεάνα
Ξυπόλυτου σε 51:18, η Καλλιόπη Αλικιώτη σε 52:02, η Μαρία Λειβαδινού σε 52:38, η Αργυρώ Βαζανα σε 52:44, ο Αλεξης Λειβαδινός σε 52:49, η Μαρίλια Παπακυριάκου σε 53:18, η Σταματία Φώτα σε 56:59, η Βασιλική Γιαννοπούλου σε 58:34 και η Ευτέρπη Παπακυριάκου σε 1:02:07.

Στον Ημιμαραθώνιο ο Βλάσης Καραβασίλης τερμάτισε σε 1:27:07 και ήταν 2ος στην ηλικιακή του κατηγορία και ακολούθησαν ο Φίλιππος Τσαπατώρης σε 1:43:30, ο Αθανάσιος Σαρρής σε 1:44:33, ο Γιώργος Κούνας σε 1:49:00, ο
Βασίλης Καφεντζής σε 1:49:11, ο Δημήτρης Τέκνος σε 1:54:40, η Καίτη Βλαχάκη σε 2:13:16, ο Παναγιώτης Γαβριλόπουλος σε 2:34:54, η Λίλλυ Νικολαΐδου σε 2:53:37 και η Αρετή Κίτσιου σε 3:14:00.

Ο Τελμησσός έχοντας μακροχρόνια σχέση με το αδελφό σύλλογο δρομέων Αγρινίου, έναν σύλλογο με παρουσία στο δρομικό κίνημα σχεδόν 35 χρόνια, ως κύριος συνδιοργανωτής του Ημιμαραθωνίου δρομου, αλλά και με τον Δήμο
Αγρινίου και την οικογένεια του αείμνηστου Μιχάλη Κρούση, προσέφερε στο τέλος της εκδήλωσης τιμητικές πλακέτες, στο Δήμο και διοργάνωση του Ημιμαραθωνιου, αλλά και στην οικογένεια του Μιχάλη Κούση. Άλλωστε μας συνδέει το πνεύμα του Μαραθωνίου ως σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Μαραθώνα και φυσικά το αιώνιο πνεύμα του μεγάλου Έλληνα Πρωταθλητή Μιχάλη Κούση.

Η διοργάνωση του Αγώνα μας προσέφερε δωρεάν συμμετοχή, δωρεάν πούλμαν, φαγητό και έκπτωση στο ξενοδοχείο διαμονής μας.

Στην εκδρομή μας είχαμε τη χαρά να έχουμε μαζί μας και τους Γιώργο Μίνο 3ο στον ημιμαραθώνιο και την Τριανταφυλλιά Καπέτη, 2η στα 5χλμ και 3η στον ημιμαραθώνιο.

Επίσης τον Στέργιο Σιούτη που έτρεξε τον ημιμαραθώνιο με σύνοδο τον Αντώνη Γιαννακόπουλο, τον Ανδρέα Ροκοπάνο με το γιο του Δημήτρη, την Αφροδίτη Σεβαστοπούλου και το Θεόδωρο Ριζόπουλο.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Δήμο Αγρινίου καθώς και όλους όσους συνετέλεσαν στη διοργάνωση του Ημιμαραθωνίου.