Όλα «Χ» στη Ραφήνα! 0-0 η Θύελλα με τον Αστέρα Βάρης (φωτό)

Από ένα ημίχρονο είχαν στη Ραφήνα η Θύελλα και ο Αστέρας Βάρης με το 0-0 να είναι δίκαιο ως αποτέλεσμα, όχι όμως και ως σκορ, καθώς οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ. Η ουσία ήταν αυτή που τους έλειψε σε ένα κλασικό ματς Γ’ Εθνικής, ενώ φάνηκε πως ακόμη δεν έχουν βρει καλά τα πατήματά τους οι δύο ομάδες μετά την επανέναρξη.

Η Θύελλα ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, καθώς οι παίκτες της έδειξαν πιο έτοιμοι έχοντας και ένα ματς στα πόδια τους σε αντίθεση με τους κυανόλευκους που προέρχονταν από απραξία λόγω αναβολής του αγώνα με τον Πανελευσινιακό. Η ομάδα του Νίκου Μεσολόγγη πήρε από νωρίς τα ηνία, έπαιξε ορθολογικό ποδόσφαιρο, κράτησε τον έλεγχο και δημιούργησε ευκαιρίες για γκολ. Μόλις στο 2ο λεπτό σουτ του Δρόση πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 5’ μετά από σέντρα του Μαργέτη ο Γεραγωτέλης έπιασε καλή κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 8ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά πάσα του Μάγγου, ο Καλιαμπάκας έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Σταματόπουλος μπλόκαρε εύκολα. Στο 19’ ο Φύτρος απείλησε με μακρινό σουτ από τα όρια της περιοχής, μετά από πλάγιο και απομάκρυνση των αμυντικών, αλλά ο Μαρινάκης μπλόκαρε.

Στο κακό του ημίχρονο ο Αστέρας είχε την ευκαιρία του αγώνα, στο 37’. Ο Γκούμας βρέθηκε απέναντι από τον Σταματόπουλο και πλάσαρε ωραία, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων! Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης ένα δοκάρι στο 45’ όταν μετά από λάθος έξοδο του Μαρινάκη ο Νικολακόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα την έστειλε προς τα πίσω και εκείνη βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Αστέρα!

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας βρήκε τα πατήματά του και πήρε τον έλεγχο από νωρίς χωρίς όμως να έχει πολλές ευκαιρίες. Στο 53’ απευθείας φάουλ του Γκούμα πέρασε άουτ, ενώ στο 57’ και πάλι ο Γκούμας έκανε συρτό σουτ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Σταματόπουλο, ο οποίος μπλόκαρε. Ο ρυθμός ήταν καλός, αλλά οι φάσεις έλειπαν μέχρι το 70’.

Όταν ο Μπουντάκης με δυνατό σουτ υποχρέωσε τον Μαρινάκη σε εντυπωσιακή απόκρουση. Έξι λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζέκιο, ο Φύτρος πλάσαρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μαρινάκη.

Ο Αστέρας πίεσε στη συνέχεια και είχε τρεις καλές στιγμές που δεν εκμεταλλεύτηκε για να φτάσει στη νίκη. Στο 77’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκούμα, ο Νιούμαν με κεφαλιά απείλησε, αλλά ο Σταματόπουλος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στην εξέλιξη, ο Γκούμας εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στην τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης, στο 84’, μετά από πάσα του Νάκα, ο Γκούμας μπήκε από τα αριστερά μέσα στη μεγάλη περιοχή και έβγαλε παράλληλη σέντρα, με την μπάλα να περνάει από όλους!

Διαιτήτευσαν οι Αλατσάκης, Ζερβάκης, Σγουράκης (Πειραιά).

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦ. (Ν. Μεσολόγγης): Σταματόπουλος, Μαργέτης, Φύτρος, Γεωργόπουλος, Μπαριτάκης, Γεραγωτέλλης, Ντόσκας (46’ Μπουντάκης), Δρόσης (66’ Ζέκιο), Δημητρίου (84’ Παπαδόπουλος Μ.), Σπάρταλης (66’ Παντελίδης), Μανουσάκης.

Κ.Α. ΒΑΡΗΣ (Μ. Κάτσικας): Μαρινάκης, Δημητρόπουλος, Νάκας, Κοφσανίδης, Νικολακόπουλος, Μάγγος, Παπάζογλου (59’ Σάμιος), Δημογιάννης (84’ Ντάγκρας), Καλλιαμπάκας (76’ Νιούμαν), Γκούμας, Πράπας (76’ Σαχσανίδης).