Πάλεψε η Τριγλία, αλλά ηττήθηκε 2-0 από τη Μαρκό – Έχασε πέναλτι ο Κακαράς

Δεν τα κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα στο Μαρκόπουλο η Τριγλία κι έτσι γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μπουν ξανά στο παιχνίδι αλλά το πέναλτι του Κακαρά απέκρουσε ο Κύρκος.

Είναι η πρώτη ήττα που γνωρίζει ο Στάθης Ασλάνογλου από τη μέρα που ανέλαβε την ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν καλή κυκλοφορία αλλά περισσότερο απειλητική έδειχνε η Μαρκό η οποία προηγήθηκε στο 25΄με κοντινό πλασέ του Καλιαμπάκα. Μεγάλη συμμετοχή στο γκολ είχε ο Πλιάγκας ο οποίος έκανε ένα εντυπωσιακό σλάλομ στον άξονα, σούταρε και την απόκρουση του Μπάρδη, εκμεταλλεύτηκε ο σκόρερ γράφοντας το 1-0.

Στο 34΄η Τριγλία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Κύρκος με εντυπωσιακή απόκρουση είπε όχι στο πλασέ του Μουστόγιαννη.

Το ημίχρονο έληξε με μια καλή κεφαλιά του Καλιμπάκα από σέντρα του Σαντριά στο 43΄που έδιωξε ο Μπάρδης.

Στην επανάληψη και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έπαθαν καθίζηση. Στο 62΄μετά από εξαιρετική ενέργεια του Σαντριά από δεξιά, έδωσε έτοιμο γκολ στον Μπαμήχα για το 2-0.

Σε μία παρόμοια φάση στο 68΄ο Καλιαμπάκας βρέθηκε σε θέση για το γκολ, αλλά ο γκολκίπερ των κιτρινόμαυρων έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 80΄η Τριγλία κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Νικολακόπουλου αλλά ο Κακαράς δεν το εκτέλεσε καλά και έδωσε τη δυνατότητα στον Κύρκο να αποκρούσει και στη συνέχεια να μπλοκάρει.

Μέχρι τη λήξη η Μαρκό είχε τον έλεγχο και δεν κινδύνευσε από τους φιλοξενούμενους, που έδειχναν να είχαν αποδεχτεί την ήττα.

Διαιτητές: Βλάχος Ανδ., Χριστόπουλος, Παπαδιώτης

ΜΑΡΚΟ (Καραβίδας): Κύρκος, Γκριμέκης, Μανωλιάς, Χοτζάι, Δημητρακόπουλος, Σόφης, Μπαμήχας (74΄ Βλάχος), Καλιαμπάκας, Πλιάγκας (48΄ Νταής), Σαντριά (69΄ Λαλάι), Ζαραδούκας (90΄ Κοκαβέσης)

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Ασλάνογλου): Μπάρδης, Κολοβός (85΄ Σολδάτος), Αρβανιτίδης (74΄ Βατίστας), Τσούκας, Νικολακόπουλος, Καραγιάννης, Ταμπάκης, Κακαράς, Ζαφειρόπουλος (85΄ Παπαδιονυσίου), Μουστόγιαννης (74΄ Δελαπόρτας), Τσάγκαρης.