Πάτησε κορυφή η Θύελλα Ραφήνας, 0-1 τον Α.Ο. Πυλίου Κω

Η Θύελλα Ραφήνας επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας του Α.Ο Πυλίου για την 9η αγωνιστική του 8ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με την ομάδα της Ραφήνας να περνάει στην κορυφή με 19 βαθμούς, ενώ ο Α.Ο Πυλίου έμεινε στους 13 βαθμούς τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Η ομάδα της Ραφήνας έφυγε με το τρίποντο από την Κω και πλέον κρατά την τύχη στα χέρια της καθώς με δύο νίκες θα είναι πρώτη και θα παίξει στα μπαράζ ανόδου στη Football League, χάρη σε τέρμα του Σπάρταλη στο 85’, μια φάση που έφερε διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

Το ματς κύλησε χωρίς φάσεις στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι προσεκτικές στα αμυντικά τους καθήκοντα. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το 20λεπτο, πήραν την κατοχή και απείλησαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με το σουτ του Λάντζιου να περνάει ψηλά στο 14’.

Ο Α.Ο. Πυλίου στη συνέχεια έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Στο 21’ ο Χατζηφούντας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Χατζηφούντας βρήκε κάθετα τον Δρόσο, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ από τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη σε γκολ του Σπάρταλη στο 85’, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στον διαιτητή καθώς θεωρούσαν ότι δεν έπρεπε να μετρήσει το γκολ.

Στο 87’ ο Α.Ο Πυλίου έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Σαραγιώτης δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 92’, με την κεφαλιά του Χατζηβασίλη μέσα από την περιοχή να περνάει ψηλά.

Α.Ο. ΠΥΛΙΟΥ ΚΩ (Δημήτρης Χρυσόπουλος): Λαμπρόπουλος, Ατσαλάκης (83’ Αρφαράς), Χειμωνέττος, Χατζηβασίλης, Σαραγιώτης, Χατζησουλεϊμαν (77’ Μικιού), Γεωργιάδης, Παραστατίδης (52’ Κάρλος), Λάντζιος, Χατζηφούντας, Δρόσος (83’ Μαργαρίτης).

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Σταματόπουλος, Ντόσκας, Φύτρος, Γεωργόπουλος, Μπαριτάκης, Γεραγωτέλλης, Σουλτανίδης (60’ Σπάρταλης), Παπαδόπουλος Μ. (68’ Μπουντάκης), Δημητρίου, Δρόσης , Μανουσάκης.