Πέρασε από τη Ραφήνα αλώβητος ο Παλληνιακός, 0-1 την Τριγλία

Η Τριγλία πλήρωσε το… νόμο του ποδοσφαίρου! Μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο να πετύχει και ένα και δυο γκολ, δεν το έκανε, δέχθηκε ένα τέρμα στην επανάληψη και έχασε το παιχνίδι. Ο Παλληνιακός με τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο β΄ ημίχρονο σκόραρε με τον φορμαρισμένο Κασάπη στο 69΄ και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά μέχρι το τέλος του αγώνα.

Το συγκρότημα του Π. Χριστοφιλέα πλέον πέρασε στην πρώτη θέση με 26 βαθμούς μαζί με την Μαρκό και η Τριγλία είναι τρίτη με ένα βαθμό λιγότερο (25). Το Σάββατο δε, το παιχνίδι Μαρκό-Τριγλία ενδεχομένως να ξεκαθαρίσει πολλά για τη συνέχεια και την πρωτιά.

Όσον αφορά το σημερινό ματς, ήταν ένα ντέρμπι που είχε όλα εκείνα τα στοιχεία που έχουν αυτά τα παιχνίδια: Καλό ποδόσφαιρο, θέαμα υψηλό, δυνατές άμυνες, παίκτες που έβγαλαν πάθος και πείσμα για την νίκη και όσοι βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο “Π. Σκούφος” παρακολούθησαν ένα παιχνίδι αντάξιο των δύο αντιπάλων.

Η Τριγλία ξέμεινε από δυνάμεις στην επανάληψη, δεν είχε το καθαρό μυαλό, δεν ήταν ανταγωνιστική όσο στο πρώτο ημίχρονο που έβγαλε πολλές φάσεις για γκολ αλλά τελικά είτε από ατυχία, είτε από αναποτελεσματικότητα δεν κατάφερε να έχει το πάνω χέρι στον αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι αφού πήγαν αλώβητοι στα αποδυτήρια, επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο πιο πεισμωμένοι και κατάφεραν στο φινάλε να πανηγυρίσουν ένα μεγάλο διπλό, που στο τέλος της ημέρας ίσως αποδειχθεί κάτι παραπάνω από πολύτιμο.

Φάσεις και γκολ

Στο 7΄ο Νταής έπιασε κεφαλιά άου, από εκτέλεση φάουλ του Ζαφειρόπουλου

Στο 24΄ ο Παπάζογλου επιχείρησε δυνατό σουτ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια

Στο 36΄ ο Γερώνυμος από καλή θέση σούταρε αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Μπαλασάκης

Στο 38΄ κεφαλιά του Ζαφειρόπουλου ψηλά άουτ από σεντρα του Χατζόπουλου

Στο 40΄ κεφαλιά ο Μεϊμάρογλου, λίγο έλειψε ο Κ. Τσούκας να “τσιμπήσει” τη μπάλα και να τη στείελι στα δίχτυα

Στο 44΄ απίστευτο κοντρόλ και σουτ κεραυνό του Σένε “εβγαλε” σε κόρνερ ο Μπαλασάκης

Στο 55΄ πλασέ ο Κυριόπουλος πάνω στον Σύρακα

Στο 56΄ κεφαλιά πάλι του Κυριόπουλου σε σέντρα του Πράπα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων

Στο 69΄ ΓΚΟΛ! Εξαιρετική προσπάθεια του Κυριόπουλου, ασίστ στον Κασάπη που πλάσαρε ιδανικά τον Σύρακα κι έκανε το 0-1.

• Τον αγώνα διηύθυνε ο Α. Δραγάτης με βοηθούς τους Ρ. Μπούξμπαουμ, Π. Σπυρόπουλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γ. Παπακωστούλης): Σύρακας, Χατζόπουλος (76΄ Χατζόπουλος), Παπαδιονυσίου, Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας (64΄ Καστράτι), Γερώνυμος, Παπάζογλου, Νταής, Σένε, Ζαφειρόπουλος (46΄ Βίλα), Κ. Τσούκας

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ (Π. Χριστοφιλέας): Μπαλασάκης, Καραμπιέτ Χρ., Κοντογιάννης, Ελ Γκαμάλ, Γαληνάκης, Δημογιάννης Β., Κασάπης, Δημογιάννης Χρ., Κυριόπουλος, Τρυφιάτης, Πράπας.