Πέρασε νικηφόρα από το Λασίθι και συνεχίζει στο Κύπελλο ο Αήττητος, 3-0 τη Νεάπολη

Τον στόχο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (29/8) ο Αήττητος Σπάτων καθώς επικράτησε στο Λασίθι της Νεάπολης με 3-0.

Μία πέρα για πέρα δίκαιη πρόκριση για την ομάδα του Βαγγέλη Τσιώλη που ήταν εμφανώς ανώτερη των Κρητικών και παρά το 0-0 του ημιχρόνου, στο δεύτερο 45λεπτο βρήκε τον τρόπο να φτάσει στα γκολ, 2 πέτυχε ο Κατσερής και 1 ο Παπανικολάου, και την πρόκριση.

Από την άλλη το συγκρότημα του Στέλιου Ανωγειανάκη, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του σαφώς πιο έμπειρου Αήττητου και παρότι το πάλεψε για ένα ημίχρονο, μετά το 0-1 κατέρρευσε και αποκλείστηκε πρόωρα από τον θεσμό.

Αγωνιστικά, ήδη από το δεκάλεπτο ο Αήττητος πήρε την κυριαρχία στο ματς και πίεσε τους γηπεδούχους χωρίς τη μεγάλη φάση, καθώς η Νεάπολη ήταν καλά κλεισμένη και δεν άφηνε χώρους στους παίκτες της ομάδας της Ανατολικής Αττικής.

Έτσι μετά από ένα δίκαιο 0-0, τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τσιώλη άνοιξε το σκορ όταν ο Παπανικολάου με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λεοντιάδη κάνοντας το 0-1.

Στο 64′ ο Αήττητος ουσιαστικά καθάρισε το ματς όταν σε αντεπίθεση ο Κατσερής βγήκε τετ-α-τετ με τον Λεοντιάδη και πλάσαρε ιδανικά για το 0-2. Η Νεάπολη κατέρρευσε και έχασε πάσα ελπίδα στο 75′ με την κόκκινη που αντίκρισε ο Ρογδάκης και ένα λεπτό μετά ο Κατσερής με κεφαλιά έκανε το τελικό 0-3.

ΝΕΑΠΟΛΗ (Στέλιος Ανωγειανάκης): Λεοντιάδης (46′ Γκαβρίλοβιτς), Μαυρογιαννάκης, Χατζιάι, Νάτος, Ξυλούρης Μ. (81′ Βασιλάκης), Βερούσι, Ρογδάκης, Ξυλούρης Ε., Πουλάκης, Γκέκας, Παράσχος

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ (Βαγγέλης Τσιώλης): Διασσινός, Ιωαννίδης, Γκρόσιος (78′ Λαμπρίδης Γ.), Μιχαηλίδης, Νομικός, Παναγόπουλος, Χοτζάι (46′ Μακροστέργιος), Λαμπρίδης Δ. (52′ Πράπας), Κατσερής, Παπανικολάου, Πρέντι

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: grandsport.gr