Θρίλερ στη Ραφήνα! Αργοναύτης-Αχαρνής 76-75 στην παράταση (φωτό)

Στην παράταση κρίθηκε το ντέρμπι κορυφής για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β2 ΕΣΚΑ ανάμεσα στον Αργοναύτη Ραφήνας και την Αχαρνής με τους γηπεδούχος να παίρνουν την νίκη με 76 – 75 (65 -65 κανονική διάρκεια).

Όσοι βρέθηκαν σήμερα το βράδυ στο Κλειστό της Ραφήνας, και δεν ήταν λίγοι, έζησαν ένα θρίλερ! Οι γηπεδούχοι εκεί που ήταν στο +15, είδαν τον… χάρο με τα μάτια τους, αφού με ένα ξέσπασμα η Αχαρνής ήταν στο τσακ να “κλέψουν” το ματς και να φύγουν θριαμβευτικά από τη Ραφήνα.

Στην παράταση, οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και η αγωνία χτύπησε στο κατακόρυφο. Το ματς παίχτηκε κυρίως από την γραμμή των ελεύθερων βολών και δεν ήταν για καρδιακούς. Στο τέλος χαμογέλασαν οι κιτρινόμαυροι, οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι την πιο κρίσιμη στιγμή. Τότε που η μπάλα έκαιγε.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Το γήπεδο ήταν κατάμεστο. Και από την μεριά των γηπεδούχων αλλά και από την πλευρά των φιλοξενούμενων. Από τη Ραφήνα όλοι οι φίλοι της ομάδας ήταν εκεί και όχι μόνο. Είδαμε πέρα από τους μπασκετόφιλους ραφηνιώτες και “εκπρόσωπους” της Τριγλίας, της Θύελλας, των Τριγλιανών αλλά και τον κόουτς Παναγιώτη Γιαννάκη που με την παρέα του έζησε από πρώτο χέρι το γκραν γκινιόλ παιχνίδι που διεξήχθη σε μια καταπληκτική ατμόσφαιρα. Στην εξέδρα δεν μπορούσε να απουσιάζει ο Δήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου Βασίλης Πιστικίδης, ο οποίος είναι πάντα παρών σε όλα τα αθλητικά δρώμενα της πόλης.

Από την αρχή φάνηκε ότι το ντέρμπι αυτό θα τα είχε όλα. Νεύρα, ένταση, πίεση και αγωνία μέχρι το σφύριγμα της κόρνας. Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στην φιλοξενούμενη ομάδα, όμως αυτή που ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο ήταν η γηπεδούχος με 35-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αργοναύτη παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ φάνηκε πως “καθάρισαν” το ματς μιας και έκλεισαν το επιμέρους χρονικό διάστημα με +15 πόντους.

Οι αντίπαλοι όμως είχαν άλλη άποψη και με ένα εκπληκτικό σερί έφθασαν στον πόντο 54-53 τον Αργοναύτη, οι παίκτες του οποίου δεν είχαν σκοράρει για πέντε λεπτά! Από εκείνη τη στιγμή το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Από τη μια η νευρικότητα, η αστοχία, τα πολλά λάθη, η έλλειψη ψυχραιμίας και συγκέντρωσης των παικτών του Γιαννακόπουλου, από την άλλη το πείσμα και η ευστοχία των φιλοξενούμενων, αλλά και τα σφυρίγματα των Σκούτα, Κομιανού έφεραν το ματς τούμπα!

argonautis_axarnis

Οι κιτρινόμαυροι μετά το ταιμ άουτ του κόουτς, πέρασαν στην αντεπίθεση και στο 2.06΄πριν τη λήξη ήταν πάλι μπροστά με επτά πόντους. Λάθη όμως και αστοχία από την γραμμή της… φιλανθρωπίας έβαλαν στο παιχνίδι τους αντίπαλους που είχαν την ευκαιρία με τρείς συνεχόμενους πόντους να στείλουν το ματς στην παράταση.

Το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο κρίθηκε στις βολές. Όποιος ήταν πιο ψύχραιμος θα έπαιρνε τη νίκη και θα απολάμβανε την μοναξιά της κορυφής. Οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με την Αχαρνής να είναι μπροστά 73-75 και να φαίνεται πως είναι έτοιμη να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Οι παίκτες του Αργοναύτη δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη και με τρεις εύστοχες βολές έβαλε τέλος στην αγωνία των φίλων της ομάδας που γέμισαν το γήπεδο ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της διοίκησης.

Η κόρνα της λήξης βρήκε παίκτες και προπονητές να έχουν γίνει ένα κουβάρι και να πανηγυρίζουν την σπουδαία από κάθε άποψης νίκης. Στο αντίπαλο στρατόπεδο κατήφεια και εκνευρισμός για την απώλεια ενός παιχνιδιού που είχαν πιστέψει πως μπορούσαν να το πάρουν μετά την αντεπίθεση που έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο.