Ποδαρικό με ήττα για την Θύελλα! Η Προοδευτική πήρε το τρίποντο στην Ραφήνα (0-2)

Δεν ξεκίνησε ιδανικά το νέο πρωτάθλημα η Θύελλα Ραφήνας αφού στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής γνώρισε την ήττα από την Προοδευτική με σκορ 0-2. Το παιχνίδι από την αρχή πήγε στην δύναμη και οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο πρώτο ημίχρονο και με ένα πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής στο 58′ να κάνουν το 0-2 το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα, παρότι από το 68′ έπαιζαν με παίκτη λιγότερο. Οι Ραφηνιώτες παρότι δεν υστέρησαν στο πάθος και στην δύναμη επιθετικά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία των βυσσινί παρά από ελάχιστες φάσεις οι οποίες μετριόνται στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Αντίθετα, η Προοδευτική μετά το πρώτο 20λεπτο άρχισε να εμφανίζεται όλο και πιο απειλητική προς την εστία του Πρίφτη με αποτέλεσμα στο 38′ ο προωθημένος Αλεξίου με κεφαλιά ψαράκι να ανοίξει το σκορ. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 58′ ο διαιτητής είδε σε μία φάση σε εκτέλεση κόρνερ των φιλοξενούμενων να πέφτουν στην περιοχή τρεις – τέσσερις παίκτες και σφύριξε πέναλτι. Ευστόχησε ο Κυριαζής κάνοντας το 0-2 και από κει και πέρα το μόνο που έκαναν ήταν να διαφυλάξουν το σκορ.

Φάσεις και γκολ

17′ Από λάθος του Όμο ο Δημητρίου πήρε την μπάλα σούταρε έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ

25′ Σουτ του Κυριαζή άουτ

31′ Κεφαλιά του Μακρυγιάννη έδιωξαν οι αμυντικοί

38′ Ο Αλεξίου έκανε το 0-1

58′ Ο Κυριαζής με πέναλτι έκανε το 0-2

68′ Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κυριαζής

87′ Σουτ άουτ του Παντελίδη

93′ Ο Παντελίδης σούταρε από καλή θέση αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας

Οι Διαιτητές του αγώνα : Λ. Αλαφογιάννης, Χρ. Καλαμπούκας, Γ. Καούρας (του συνδέσμου Βοιωτίας)

Οι συνθέσεις των ομάδων

Θύελλα Ραφήνας(Ν. Μεσολόγγης): Πρίφτης, Μαργιέτης, Νταλάκας (80′ Αράπης), Ματζώρος, Ανδρίκος, Ντόσκας, Γούλας, Μαρτίνος, Δρόσης, Δημητρίου (46′ Ζέκιο), Σουλτανίδης (65′ Παντελίδης).

Προοδευτική (Δ. Αρναούτης): Χαλκίδης, Αλεξίου, Δημακάκος, Πατσατζόγλου, Βοζνακίδης, Μεγαρίτης, Τσαφταρίδης (88′ Παλάτσιος), Π. Νομικός (73′ Παλ), Κυριαζής, Όμο, Μακρυγιάννης (59′  Μακρίδης)