Ψυχάρες! Η Τριγλία με 10 παίκτες επικράτησε 2-0 του Άρη Βούλας

Δέκα αλα λέοντες… Παίζοντας με παίκτη λιγότερο η Τριγλία στα τελευταία τριάντα λεπτά του ματς συν τις καθυστερήσεις, κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ και πάρει το υπερπολύτιμο τρίποντο που τόσο πολύ ήθελαν προπονητής και ποδοσφαιριστές.

Από τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροπλία, με πιο σημαντική φάση το δοκάρι του Φουκαρά στο 64ο λεπτό, οι ραφηνιώτες έπαιξαν με περίσσιο πάθος και πείσμα και μέσα σε ένα δεκάλεπτο (76΄ και 85΄) σημείωσαν δύο τέρματα και κράτησαν το “μηδέν” στην άμυνα.

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε χωρίς μεγάλες φάσεις πλην μίας και μοναδικής θα λέγαμε, όπου στο 39΄ μετά από παράλληλη σέντρα του Παπάζογλου ο Σένε εξ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον Προβίδα, ενώ στην επαναφορά ο Γερώνυμος σούταρε άουτ. Σ΄ αυτό το διάστημα (α΄ ημίχρονο) οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, δεν απείλησαν ιδιαίτερα τις αντίπαλες εστίες και έτσι μοιραία έμειναν στο “μηδέν”.

Στο β΄ ημίχρονο οι παίκτες του Γ. Παπακωστούλη, ο οποίος σημειωτέον αποβλήθηκε από τον διαιτητή Ανδρ. Βλάχο στο επόμενο λεπτό (61΄) μετά την αποβολή με 2η κίτρινη του Σένε, μπήκαν από την αρχή με διάθεση να πάρουν κεφάλι στο σκορ, πίεσαν τον Άρη Βούλας, όμως το παιχνίδι “άνοιξε” με τις δύο ομάδες να έχουν καλές ευκαιρίες για γκολ.

Στην αποβολή (60ο λεπτό) οι γηπεδούχοι οπισθοχώρησαν, δίνοντας χώρο στον αντίπαλο, όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με τους Κ. Τσούκα και Ζαφειρόπουλο ανέτρεψαν το μομέντουμ του ματς και πήραν τεράστια νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 39΄ο Σένε δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά και τον ανέκοψε ο τερματοφύλακας του Άρη

Στο 49΄ Κεφαλιά του Κ. Τσούκα πέρασε ελάχιστα άουτ

Στο 51′ ο Παπάζογλου είχε σέντρα σουτ στο οριζόντιο δοκάρι του Προβίδα

Στο 54΄ οι φιλοξενούμενοι απειλούν με εκτέλεση φάουλ του Φωστέρη και κερδίζουν κόρνερ

Στο 55΄ από βαθιά μπαλιά του Γερώνυμου σε αντεπίθεση της Τριγλίας ο Ζαφειρόπουλος ανεκόπη από την άμυνα του Άρη

Στο 58΄ Ο Κριλή από δεξιά σούταρε δυνατά για να διώξει ο Σύρακας

Στο 60΄ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Σένε, ενώ στο επόμενο λεπτό ο διαιτητής έστειλε στην εξέδρα τον προπονητή των κιτρινόμαυρων Γ. Παπακωστούλη ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για την φάση της αποβολής

Στο 64΄ ο Φουκαρά είχε δοκάρι για τον Άρη, που έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ και να γείρει το παιχνίδι υπέρ του

Στο 76΄ οι ραφηνιώτες κάνουν το 1-0 με σουτ του Κ. Τσούκα. Η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα βρήκε το δοκάρι της εστίας του Προβίδα