Σκηνές σοκ: Παλιός βολεϊμπολίστας γρονθοκόπησε δύο προπονητές (βίντεο)

Εικόνες ντροπής εξελίχθηκαν στο ντέρμπι του τοπικού πρωταθλήματος βόλεϊ της Πάτρας μεταξύ του Ερμή Πατρών και της ομάδας Πάτρα Βόλεϊ που έπαιζαν για τον τίτλο και το δικαίωμα να διεκδικήσουν την άνοδο στην Α2 ανδρών.

Προπονητής στον Ερμή Πατρών που μάλιστα έκανε και τη μεγάλη ανατροπή στον αγώνα από 0-2 σετ είναι ο Γιώργος Χριστόπουλος και στην ομάδα Πάτρα Βόλεϊ πρόεδρος και διαγώνιος στην ομάδα είναι ο βετεράνος βολεϊμπολίστας Νίκος Ρουμελιώτης. Στην εξέδρα ήταν και ο αδελφός του και παλιός αθλητής Παναγιώτης Ρουμελιώτης.

Η Πάτρα Βόλεϊ προηγήθηκε 2-0 σετ κατακτώντας τα δύο πρώτα σετ 25-22 και 25-23 αλλά ο Ερμής Πατρών με αντεπίθεση διαρκείας έκανε μεγάλη ανατροπή. Πήρε το 3ο σετ 25-17 αλλά στο 23-20 του 4ου σετ έγιναν πράγματα και θαύματα…

Ο αρχηγός του Ερμή, Οδυσσέας Δρίβας με τρεις συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα 23-20. Στον 23ο πόντο ο Δρίβας πανηγυρίζοντας πλησίασε την εξέδρα για να πανηγυρίσει με έναν φίλο της ομάδας του.

Αρχικά επιχείρησε να χτυπήσει παίκτη

Κοντά στο σημείο όμως βρισκόταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης ο οποίος θεώρησε… προκλητική την ενέργεια του Γρίβα και επιχείρησε να τον γρονθοκοπήσει. Ευτυχώς για λίγα εκατοστά δεν βρήκε στόχο. Από την ενέργεια του όμως προκλήθηκε ένταση και έγινε σύρραξη μεταξύ του Παναγιώτη Ρουμελιώτη και παικτών του Ερμή Πατρών.

Ο προπονητής του Ερμή Γιώργος Χριστόπουλος μαζί με τον συνεργάτη του Νίκο Κορδό πήγαν προς στο σημείο που βρίσκονταν οι παίκτες τους.

Τότε μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο 2-3 οπαδοί της Πάτρας Βόλεϊ αλλά και ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης ο οποίος κινήθηκε προς τον Γιώργο Χριστόπουλο. Με το αριστερό του χέρι ο Ρουμελιώτης εξαπέλυσε γροθιά στον Γιώργο Χριστόπουλο. Χτύπησε στο πρόσωπο τον προπονητή του Ερμή αλλά βρήκε στο κεφάλι και τον β προπονητή του Ερμή Νίκο Κορδό ο οποίος ζαλίστηκε από το χτύπημα και έπεσε αναίσθητος στο τερέν.

Οταν έφτασε η αστυνομία είχαν φύγει…

Μετά από 10 λεπτά και αφού ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης μαζί με όσους είχαν προκαλέσει τα επεισόδια είχαν αποχωρήσει, εμφανίστηκαν στο γήπεδο τρεις αστυνομικοί.

Αναζήτησαν τους δράστες του επεισοδίου αλλά είχαν εξαφανιστεί και ο διαιτητής έδωσε εντολή να συνεχιστεί το ματς.

Ο αγώνας άρχισε και πάλι, ο Ερμής Πατρών πήρε το 4ο σετ 25-22 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ. Ολα κρίθηκαν στο 5ο σετ όπου ο Ερμής επικράτησε 15-12 και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.