Σούπερ Τριγλία στον τελικό!!! Πέταξε έξω τον Αστέρα Βάρης – Νίκησε στη ρεβάνς 2-1

Κοντεύει να μας τρελάνει φέτος η ομάδα της Τριγλίας. Πρώτη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣΑΝΑ, όπου είναι ετοιμοπόλεμη για τα play off αλλά και παρούσα στον τελικό του Κυπέλλου (κόντρα στον Άρη Βούλας), αφού νίκησε 2-1 και πέταξε εκτός θεσμού τον Αστέρα Βάρης.

Σήμερα στον δεύτερο αγώνα της ημιτελικής φάσης, απέναντι σε μια ομάδα Γ΄ Εθνικής απέδειξε δικαίως τον λόγο που έχει κάνει τον φίλαθλο κόσμο της Ανατολικής Αττικής να μιλάει με τα καλύτερα λόγια για αυτή την ομάδα. Το συγκρότημα του Γιώργου Παπακωστούλη βαδίζει από επιτυχία σε επιτυχία, συνεχίζοντας την περσινή πορεία. Κόντρα λοιπόν στον Αστέρα Βάρης επικράτησε με σκορ 2-1 κι έτσι με την λευκή ισοπαλία που είχε πάρει στη Βάρη στον πρώτο αγώνα πέρασε στον μεγάλο τελικό, όπου θα διεκδικήσει το δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ.

Ο αγώνας ήταν αντάξιος των δύο αντιπάλων. Αμφότερες οι ομάδες κατέβηκαν με όπλο το πείσμα, το πάθος και την ένταση να πάρουν το εισιτήριο που τους οδηγεί σε έναν τελικό. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έγινα πολλές φάσεις και στις δύο εστίες, στην αρχή με την Τριγλία που μπήκε δυνατά και μετά το 15λεπτο ο Αστέρας που έκλεισε τους κιτρινόμαυρους στα καρέ. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και μετά το 2-1 οι ραφηνιώτες έλεγχαν τον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό με προβολή του Νταή, ο οποίος είχε προωθηθεί σε κόρνερ της ομάδας του. Η ισοφάριση ήρθε για τους “μπλε” ένα λεπτό πριν στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο ο διαιτητής με τον Μάγγο  (44΄) από κοντά εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της κιτρινόμαυρης άμυνας. Το 2-1 σημείωσε ο Σένε στο 64΄με ευθύβολο σουτ στην γωνία του Μαρινάκη. Από κει και πέρα οι κιτρινόμαυροι κράτησαν το υπέρ τους σκορ και στο τέλος πανηγύρισαν την πρόκριση.

Το φιλμ του αγώνα

2′ ΓΚΟΛ: Μετά από κόρνερ και σύγχυση στα καρέ του Μαρινάκη ο προωθημένος Νταής με κοντινή προβολή έγραψε το 1-0.

7′ Φάουλ του σπεσιαλίστα Γκούμα η μπάλα έφυγε άουτ

12′ Φάουλ του Ζαφειρόπουλου από αριστερά ο Μαρινάκης έδιωξε σε κόρνερ.

21′ Σουτ του Γκέκα ο Σύρακας μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

22′ Σέντρα του Χαϊδου μονοκόμματο σουτ του Νάκα πάλι ο Σύρακας “καθάρισε” τη φάση

23′ Διπλή ευκαιρία του Αστέρα! Σέντρα του Γκούμα από αριστερά ο Παρασκευόπουλος επιχείρησε σουτ που σταμάτησε στα σώματα των αμυντικών και στην επαναφορά επιχείρησε νέο σουτ αλλά ο Σύρακας ήταν πάλι σε ετοιμότητα κι απομάκρυνε σε κόρνερ.

33′ Σουτ του Γκούμα άουτ

44′ ΓΚΟΛ: Ο Μάγγος με προβολή μετά από σύγχυση στην άμυνα της Τριγλίας ισοφάρισε σε 1-1.

55′ Σέντρα σουτ του Παρασκευόπουλου ο Καλλιμάνης σε ανυπεράσπιστη εστία δεν μπόρεσε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα

63′ Φάουλ του Γκούμα στην κεφαλιά του Μάγγου ο τερματοφύλακας της Τριγλίας μπλόκαρε τη μπάλα

64 ΓΚΟΛ: Ο Σένε μετά από επέλαση του Γερώνυμου με δυνατό σουτ νίκησε τον Μαρινάκη κι έκανε το 2-1

66′ Σέντρα του Γκούμα από αριστερά προβολή του Καλλιμάνη η μπάλα βρήκε το δοκάρι

85′ Σέντρα του Γερώνυμου έδιωξε σε κόρνερ ο Μαραγκουδάκης