Στην παράταση ο Παλληνιακός, 3-1 τον Νικολακάκη!

Την παράταση χρειάστηκε ο Παλληνιακός για να καταβάλλει την αντίσταση του αξιόμαχου Νικολακάκη, του οποίου επιβλήθηκε με 3-1 στο γήπεδο των Κάτω Αχαρνών.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ, οι μπλε ισοφάρισαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, το δεύτερο μέρος ήταν άσφαιρο και το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα ημίωρο εκεί όπου η ομάδα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι είναι καλή ομάδα από τη μέση και μπροστά, αλλά η διαφορά των δύο κατηγοριών ήταν εμφανής, παρά το γεγονός ότι ο Παλληνιακός αγωνίστηκε με έξι βασικούς μικρούς. Το σκορ άνοιξε για τους κιτρινόμαυρους στο 33’ ο Κάραβος, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα, την έστρωσε με γκελάκια και με κεραυνό την έστειλε στο «Γ» του Κατσάνου.

Ο Νικολακάκης κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 44’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαβίδης με κεφαλιά νίκησε τον Λαμπρόπουλο και έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Χατζηαλέξης έριξε όλα του τα όπλα, χρησιμοποιώντας τους βασικούς του παίκτες με αποτέλεσμα να γείρει υπέρ του την πλάστιγγα. Ωστόσο, το γκολ δεν ήρθε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με το… καλημέρα, στο 103’ ο Κοβάνης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά από σέντρα του Δημογιάννη, νίκησε τον Κατσάνο και έγραψε το 2-1. Οι κιτρινόμαυροι σφράγισαν την πρόκριση στο 109’, όταν ο Λάζαρης με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσάνου για το τελικό 1-3.

Διαιτήτευσαν οι Βλάχος Αντ., Βιτσεντζάτος, Σόφιας.

ΝΙΚΟΛΑΚΑΚΗΣ (Χ. Διαμάντης): Κατσάνος, Ρέππας, Μαστρογιάννης, Τσαλερίδης Ι., Μαντζιώκας, Κυριακίδης (117’ Καραγιαννίδης), Τσαλερίδης Β., Κουμουλίδης, Μαβίδης, Κολονέρος (114’ Ράμμος), Δαμιανίδης.

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ (Μ. Χατζηαλέξης): Λαμπρόπουλος, Λάζαρης, Ντόκο, Κυριάκου (46’ Κολοτούρος), Δημητρακόπουλος, Σπίνος (67’ Δημογιάννης), Αγγελίνας, Κάραβος, Κασάπης (46’ Κυριόπουλος), Τρυφιάτης, Πλατέλας (59’ Κοβάνης).