Στο τέλος χαμογέλασε ο Αργοναύτης! Νίκησε στην πρεμιέρα τον Λοκρό 69-67

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο, στο κλειστό της Ραφήνας, ο Αργοναύτης μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής, επικρατώντας στο φινάλε με 69-67 του Λοκρού Αταλάντης μετά από χιτσκοκικό φινάλε.

Όλο το ματς ήταν ντέρμπι, αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 40-40. Στην επανάληψη “έσφιξαν” οι άμυνες και το παιχνίδι πήγε πάλι πόντο πόντο, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την τελευταία επίθεση που είχαν για να ισοφαρίσουν το σκορ.

Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τους κιτρινόμαυρους νικητές. Κάνοντας ποδαρικό στις νίκες με το… καλησπέρα!

Πρώτα “βιολιά” για τους γηπεδούχους οι Συγγούνας 15π., Ζερβός 14π, και Καλογερόπουλος 13π.

Διαιτητές: Καρανικόλα-Μαλγεκάκης.
Δεκάλεπτα: 17-23, 40-40, 53-54, 69-67.

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 13 (3), Χωματάς 2, Τσίρος 9, Συγγούνας 15 (1), Σιλητζήρης 4, Τύρλας 10, Ζερβός 14, Σβάρνας 2. Συμμετοχή είχαν οι Γαλιατσαάος Ζέρβας Κορομηλιας, Μητσάκης, Σταμέλος.

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Φωτητζόγλου 6, Κεχρής 9 (1), Πάσσας, Παπαηλίου, Καλογερόπουλος, Μάτος Αν. 13 (1), Μάτος Αγγ. 23 (2), Δουρούκης 5 (1), Ψάλτου 11.