Στους “8” του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ η Τριγλία, 3-1 τον Ολυμπιακό Βάρης

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα η Τριγλία Ραφήνας νίκησε τον δυναμικό Ολυμπιακό Βάρης με σκορ 3-1 και πήρε το εισιτήριο για του; “8” του Κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ.

Το παιχνίδι ήταν πολύ καλό αφού και οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά, δημιούργησαν πολλές φάσεις, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Οι γηπεδούχοι σαφώς και ήταν ανώτεροι, όχι μόνο γιατί αγωνίζονται σε μια κατηγορία πάνω από τον Ολυμπιακό Βάρης, αλλά γιατί αυτή την περίοδο βρίσκονται στην καλύτερή τους φόρμα. Ακόμα και με αλλαγές από τον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος η ομάδα του Γιώργου Παπακωστούλη παίζει θεαματικό ποδόσφαιρο και παίρνει και αποτέλεσμα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με την σημερινή απόδοσή του; έδειξαν ότι είναι μια ομάδα έτοιμη για την Α΄ κατηγορία. Ειδικά μεσοεπιθετικά φάνηκαν πολύ δυνατοί, ενώ αμυντικά είχαν κάποια θέματα αλλά διαθέτουν έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα.

Από την αρχή οι ραφηνιώτες έδειξαν τα… δόντια τους με πρέσινγκ ψηλά και έκαναν ευκαιρίες. Στο 6΄ σουτ του Μεϊμάρογλου από μακριά, η μπάλα άλλαξε πορεία από τον Κ. Τσούκα αλλά πρόλαβε και απέκρουσε ο Καυκιάς. Στο 20΄ απανωτές κεφαλιές του Γ. Τσούκα έδιωξε ο γκολκίπερ και στο 26΄ ο Βίλα με σουτ άνοιξε λογαριασμό για τους κιτρινόμαυρους κάνοντας το 1-0 από σέντρα του Παπάζογλου.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την αποδοσή του μετά το γκολ που δέχθηκε, έχασε μια καλή ευκαιρία στο 38΄ στην κεφαλιά του Γεωργίου, αλλά στο 42΄ ο Γερώνυμος από κοντά έγραψε το 2-0 βάζοντας έτσι φρένο στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι καλό.

Έπεσε λίγο ο ρυθμός στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να έχουν το υπέρ του 2-0. Στο 47 ο Τουρπέτας είχε κεφαλιά άουτ και στο 53 ο Παπάζογλου απείλησε την εστία της Βάρης με σουτ. Στο 64΄ ο Γ. Τσούκας έχασε μοναδική ευκαιρία εξ επαφής αλλά η σωτήρια επέμβαση του Καυκιά αποσόβησε το τρίτο γκολ. Κάτι που έγινε πολύ αργότερα στο 87΄ με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια κα σου του Κ. Τσούκα.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στις καθυστερήσεις (91΄) με τον Μπαμίχα με σουτ στην γωνία του Αυγερινού, γράφοντας το τελικό 3-1.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Αντ. Βλάχος με βοηθούς τους Δ. Αλεξόπουλο και Κ. Παπαδιώτη.

Oο συνθέσεις των ομάδων

ΤΡΙΓΛΙΑ (Γ. Παπακωστούλης): Αυγερινός, Τζίτζης (59΄ Καραγιάννης), Παπαδιονυσίου (84΄ Καρτάλης), Μεϊμάρογλου, Γ. Τσούκας, Γερώνυμος, Παπάζογλου (84΄ Πετράκης), Χατζόπουλος, Κ. Τσούκας, Βίλα, Καρκασίνας (72΄ Κονταρίνης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΑΡΗΣ (Η. Τσιριγώτης): Καυκιάς, Παπαντώνης, Τουρπέτας, Τσεκρέζι, Γεωργίου, Μπαμπούνης, Βαζέχα (72΄ Θωμαίδης), Σενάι (60΄ Μπεκιάρης), Μπαμίχας, Μπεχάρι, Γκορόγιας