Τελικός θρίλερ! Η Θύελλα κυπελλούχος με 6-5 στα πέναλτι

Μετά από ένα δυνατό και συναρπαστικό ματς, η Θύελλα Ραφήνας είναι η Κυπελλούχος ΕΠΣΑΝΑ για το 2018! Λύγισε στην διαδικασία των πέναλτι τη μαχητική Μαρκό με 6-5.

Ο κανονικός αγώνας τελείωσε χωρίς σκορ, ενώ και η παράταση τελείωση 0-0. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην… ρώσικη ρουλέτα. Εκεί ο Βλάχος ήταν ο μοιραίος παίκτης για τη Μαρκό. Αστόχησε στο 7ο πέναλτι για την ομάδα του κι έτσι η Θύελλα σε λίγο θα σηκώσει την κούπα!

MVP της συνάντησης ο Ντόσκας.

Το ματς ξεκίνησε με τη Θύελλα να έχει την πρώτη καλή στιγμή, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Χαρακτίδη, ο Μανουσάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ στο 6ο λεπτό. Η Μαρκό απάντησε στην αντεπίθεση στο 7ο λεπτό, όταν ο Γκαβασιάδης έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στην απέναντι πλευρά στον Μασκλαβάνο, ο οποίος τη γύρισε στον Κοσμά μέσα στην περιοχή, αλλά το αδύναμο πλασέ του τελευταίου μπλόκαρε ο Κατσικάτσος.

Η Θύελλα είχε την κατοχή στο πρώτο τέταρτο και άλλη μια υποψία φάσης στο 12’, όταν ο Ζέκιο επιχείρησε με μακρινό σουτ να ξεγελάσει τον Κύρκο, αλλά ο τελευταίος μπλόκαρε εύκολα. Στο 17’ ο Χαρακτίδης έκανε κατάχρηση της ντρίμπλας με αποτέλεσμα να κοπεί, ενώ στη συνέχεια πήρε τον έλεγχο η Μαρκό.

Οι «πράσινοι» απείλησαν δύο φορές σε διάστημα ενός λεπτού. Στο 20’ ο Γκαβασιάδης από πλάγια θέση πλάσαρε, αλλά ο Κατσικάτσος μπλόκαρε, ενώ στο 21’ μετά από σέντρα το γύρισμα του Γκαβασιάδη και κεφαλιά πάσα του Σαντριά, ο Μασκλαβανος σούταρε στην κίνηση, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Θύελλας μπλόκαρε.

Ο ρυθμός έπεσε λίγο στη συνέχεια με τη Μαρκό να έχει την κατοχή, αλλά να μην απειλεί.

Η Θύελλα είχε άλλες δύο καλές στιγμές στην αντεπίθεση, όταν στο 34’ μετά από προσπάθεια του Σουλτανίδη η μπάλα έφτασε στον Ζέκιο, ο οποίος πλάσαρε άουτ, ενώ στο 37’ μετά από κόρνερ και ασταθή απομάκρυνση ο Γεραγωτέλλης έπιασε την κεφαλιά, αλλά απέκρουσε ο Κύρκος. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, στο 41’, ο Ζέκιο έκανε ωραίο σόλο, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Στο δεύτερο μέρος η Μαρκό είχε την κυριαρχία και τις ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί. Αρχικά στο 57’ ο Κατσικάτσος είπε «όχι» με το πόδι σε τετ-α-τετ του Γκαβασιάδη, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το μακρινό σουτ του Δημογιάννη πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ψηλοκρεμαστό σουτ του Κόσμα πέρασε επίσης λίγο άουτ, ενώ στο 63’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Μετά από συρτή σέντρα του Γκαβασιάδη, ο Μασκλαβάνος με προβολή πλάσαρε λίγο άουτ από πολύ κοντινή απόσταση.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο ρυθμός έπεσε με την τελευταία καλή στιγμή να ανήκει στη Μαρκό, όταν στο 88’ ο Γκαβασιάδης κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και έπιασε το γυριστό, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 95’ ο διαιτητής Αντιπαριώτης απέβαλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Μαουσάκη, ο οποίος έκανε δυνατό τάκλιν, αλλά βρήκε μόνο μπάλα, μετά από σχετική υπόδειξη και του βοηθού Τσαλίκογλου.

Το 0-0 έμεινε ως το τέλος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο είχαμε δύο φάσεις. Αυτή στο 93’ με το τακουνάκι του Γκαβασιάδη που πέρασε άουτ και αυτή του 97’ με το γυριστό του Δημητρακόπουλου που μπλόκαρε ο Κατσικάτσος.

Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι και η Θύελλα αποδείχτηκε πιο εύστοχη, παίρνοντας τη νίκη με 6-5.

Η διαδικασία των πέναλτι:

1ο Θύελλα: Γεραγωτέλλης γκολ 1-0.
1ο Μαρκό: Σαντριάς γκολ 1-1
2ο Θύελλα: Σένε γκολ 2-1.
2ο Μαρκό: Γκριμέκης γκολ 2-2.
3ο Θύελλα: Σωτηριάδης γκολ 3-2.
3ο Μαρκό: Ρεντζής απέκρουσε ο Κατσικάτσος.
4ο Θύελλα: Καραπάνος απέκρουσε ο Κύρκος.
4ο Μαρκό: Δημογιάννης γκολ 3-3.
5ο Θύελλα: Χαρακτίδης γκολ 4-3.
5ο Μαρκό: Γκαβασιάδης γκολ 4-4.
6ο Θύελλα: Φύτρος γκολ (δοκάρι οριζόντιο και μέσα) γκολ 5-4.
6ο Μαρκό: Λάπας γκολ 5-5.
7ο Θύελλα: Ντόσκας γκολ 6-5.
7ο Μαρκό: Βλάχος άουτ.

Διαιτήτευσαν οι Αντιπαριώτης, Τσαλίκογλου, Χόικας. Καλός ο διαιτητής, με πολλά προβλήματα ο βοηθός Τσαλίκογλου, με λίγα λάθη ο Χόικας.

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Σ. Ηλιόπουλος): Κατσικάτσος, Ντόσκας, Παπαδόπουλος, Μανουσάκης, Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης, Αράπης (95’ παρ. Φύτρος), Σουλτανίδης, Δημητρίου (67’ Μπουντάκης-119’ Παπατσαράκης), Ζέκιο (79’ Σένε).

ΜΑΡΚΟ (Γ. Μαγγίνας): Κύρκος, Γκριμέκης, Πάντου (100’ Λάπας), Διακρούσης, Κοσμάς (95’ Δημητρακόπουλος), Ρεντζής, Δημογιάννης, Μάτι (60’ Βλάχος), Γκαβασιάδης, Σαντριάς, Μασκλαβάνος.