Τεράστια διάκριση για ένα δικό μας παιδί, τον Πικερμιώτη Διονύση Καλπογιαννάκη!

Αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας Ilca 4

2022 ILCA 4 Youth World Championships, Vilamoura – 3 μετάλλια- 2 αργυρά και 1 χάλκινο- για την Ελληνική ομάδα

Δεν είχαμε σύμμαχο τον καιρό την 6η και τελευταία μέρα των αγώνων. Και έτσι λόγω άπνοιας δεν έγιναν ιστιοδρομίες. Γιατί ,αν γίνονταν ,θα είχαμε χρυσό μετάλλιο . Κι ακόμα είχαμε εξαιρετικές εμφανίσεις από τους περισσότερους Ελληνες αθλητές και αθλήτριες σε σύνολο 272 αγοριών και 154 κοριτσιών.

Αργυρό μετάλλιο , λοιπόν ,για τον Πικερμιώτη Διονύσης Καλπογιαννάκη (Ν.Ο. Καλαμακίου) που ισοβάθμισε με τον 1ο Ιταλό Nicoló CASSITTA. Στην 6η θέση ο Στέφανος Τσάκος (ΝΟΠΦ), στην 7η θέση ο Αλέξανδρος Κυφίδης (Ν.Ο. Βουλιαγμένης) και στην 9η θέση ο Παναγιώτης Σπανός (ΝΟΠΦ). 3 ακόμη Ελληνες αθλητές βρίσκονται στην πρώτη 20άδα, ο Μάριος Σταθάς (ΝΟΠΦ) στην 12η, ο Ευάγγελος Κουκούδης (ΝΑΟ Βούλας) στην 15η θέση και ο Αλέξανδρος Ελευθεριάδης στην 17η θέση.

Στην κατηγορία αγοριών U16 κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο ο Αλέξανδρος Κυφίδης , ο Αδαμάντιος Πετριανός (ΝΑΟΜΑ) τερμάτισε 12ος,ο Νικόλαος Νεκτάριος Προκοπίου (ΝΟΠΦ) 14ος και ο Ιωάννης Κατσούλης (ΙΟΠ) στην 18η θέση .

Στην κατηγορία U16 η Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου) κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, η Αμαλία Παπανικήτα ( ΝΟΕΦ) τερμάτισε στην 6η και η Τατιάνα Μπουγατιώτη (ΝΑΟΜΑ) στην 10η. Ακολουθεί η Γεωργία Κατσούλη (ΝΟΠΦ) στην 15η

Στα κορίτσια η Ερμιόνη Γκίκα (Ν.Ο. Καλαμακίου) τερμάτισε 4η στην γενική κατάταξη, η Αργυρώ Κουράβελου του Ν.Ο. Βουλιαγμένης στην 7η θέση της γενικής κατάταξης, η Χριστίνα Μαρία Μένη (ΝΑΟ Βούλας) στην 14η θέση και η Αμαλία Παπανικήτα ( ΝΟΕΦ) στην 19η θέση .