Τεράστια νίκη η Θύελλα Ραφήνας, 2-0 τον Αίαντα Σαλαμίνας

Ποδαρικό με το δεξί έκανε σήμερα η Θύελλα Ραφήνας στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις. Οι Λιγνιτωρύχοι μετά από μεγάλη απουσία λόγω εορτών αλλά και αναβολής της προηγούμενης αγωνιστικής επέστρεψε το 2022 με μια τεράστια νίκη και ένα πολύτιμο τρίποντο επί ενός αντιπάλου που πασχίζει κι αυτός να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Το σημερινό ματς διακρίθηκε για το πάθος, τη δύναμη και το πείσμα που είχαν οι δύο ομάδες για να πάρουν τους βαθμούς της νίκης. Δεν είχαμε φάσεις, δεν χάθηκαν ευκαιρίες και το θέαμα, ως συνήθως σ αυτές τις περιπτώσεις πάει… περίπατο. Αυτό που μετράει είναι η νίκη.

Και την νίκη την πέτυχε σήμερα αυτός που ήταν πιο αποφασιστικός. Όλα κρίθηκαν μέσα σε ένα λεπτό, στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι είχαν “στριμώξει” τους φιλοξενούμενους. Στο 15΄ μετά από κόρνερ ο Μαντζώρο σηκώθηκε ψηλά και τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καρνέση. Στη συνέχεια της φάσης οι Λιγνιτωρύχοι κέρδισαν νέο κόρνερ στο 16΄. Και αυτή τη φορά ο Μαντζώρος πήρε την κεφαλιά στη μονομαχία αέρος αέρος, αλλά αυτή τη φορά παρενεβλήθη ο Δημητρίου όπου “τσίμπησε’ τη μπάλα στέλνοντάς τη στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.

Από κει και πέρα οι θυελλιώτες κράτησαν το μηδέν στην άμυνα, δεν πτοήθηκαν από την πίεση της ομάδας της Σαλαμίνας, οι οποίοι δεν είχαν και τον καλύτερο τρόπο ανάπτυξης αφού δεν βρήκαν κενούς χώρους. Μάλιστα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (97¨), ο Δρόσης που είχε μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι έφυγε μόνος του από την σέντρα και πλάσαρε εύστοχα τον Καρνέση γράφοντας το τελικό 2-0, κυριολεκτικά πριν ο διαιτητής βάλει στο στόμα την σφυρίχτρα για την λήξη του ματς.

Ψιλοευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 4΄ διαμαρτυρήθηκαν για μια ανατροπή του Μακρή εντός περιοχής όπου ήθελαν πέναλτι.

Γενικά η Θύελλα πέτυχε τον πρώτο στόχο της να πάρει σήμερα τους τρεις βαθμούς και να πάρει άλλους τρεις την Τετάρτη κόντρα στον Αήττητο Σπάτων , όπου παίζει πάλι στο γήπεδο της Ραφήνας.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Β. Λάμπρου, με βοηθούς την Δ. Τσαγανού ακι τον Κ. Τερζόπουλο. Άπαντες του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Οι συνθέσεις των ομάδων…

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμής, Μαργέτης, Φύτρος, Μαντζώρος, Ανδρίκος, Ντόσκας, Γούλας, Μαρτίνος, Μ. Παπαδόπουλος (81΄ Τόσκα), Δημητρίου (89΄ Σαντίκου), Χίσο (75΄ Δρόσης)

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Καρνέσης, Τζαφέρι, Λιάτος, Μεγαλοοικονόμου, Μπανούσης, Κοντογιαννόπουλος, Λέκκα, Κατίδης, Μακρής, Σαρρηγιάννης (68΄ Φερεντίνος), Ζότο (74΄ Παυλίδης).