Θησέας Νέας Μάκρης: Έπεσε πάνω σε… Μορφονιό!

Στο 1-1 έμειναν Αφιδναϊκός και Θησέας, με τους φιλοξενούμενους του Βλάση Χατζηαναστασίου να πιέζουν αρκετά στην επανάληψη αλλά να πέφτουν πάνω στον… ανίκητο Μορφονιό!

Ας τα πάρουμε από την αρχή, σε ένα ματς ισορροπημένο στο α’ μέρος, όπου ο Αφιδναϊκός του Βαγγέλη Κουτσούμπα μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε στο 10′ με τον Έσι.

Είχε προηγηθεί μια εξαιρετική ευκαιρία στο πρώτο λεπτό για τον Θησέα, που ισοφάρισε τελικά στο 30′ με κοντινό πλασέ του Γεωργάτου, ύστερα από στημένη φάση. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο πιεστικοί και αρκετά απειλητικοί. Σπουδαιότερη ευκαιρία ήταν το δοκάρι του Διασύτη στο 60′, ενώ όσες προσπάθειες πήγαν προς την εστία τις καθάρισε ο εξαιρετικός γκολκίπερ Κώστας Μορφονός.

Ο Αφιδναϊκός στο 88′ σκόραρε με τον ταλαντούχο 17χρονο άσο Δημήτρη Κουτσούκο (ωραίο πλασέ αφού έφυγε στην πλάτη της άμυνας), αλλά το γκολ δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ακυρώθηκε από τον Περδίκη ως οφ-σάιντ.

Διαιτητές: Κορδολαίμης, Χριστόπουλος, Περδίκης

ΑΦΙΔΝΑΙΚΟΣ: Μορφονιός, Ρόιμπας (65′ Γκιόλα), Δήμας, Νικηφοράκης, Καράμπελας, Τσαλίδης (82′ Μπεγκάι), Έσι Αλί, Νικολάου, Ταμπάκου (75′ Κουτσούκος), Ζουβερέλης, Καραγιάννης.

ΑΓΣΑ ΘΗΣ.ΕΘΝ.ΜΑΚΡΗΣ: Σόμογλου, Νικηφοράκης (72′ Σούλης), Μαγγίνας, Μαντόπουλος, Τσέλιος, Χατζόπουλος (64′ Δημητρίου), Μαγκουσοχατζάκης, Ευαγγελίου, Νικολέας, Γεωργάτος, Διασύτης (90′ Σοφρώνης).