Θύελλα Ραφήνας: Έφαγαν την σκόνη τους, 2-0 τον Πανελευσινιακό

Άλλος είχε το όνομα, κι άλλος είχε τη χάρη σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο Ραφήνας. Μπορεί να φάνταζε φαβορί στην αναμέτρηση ο 2ος στη βαθμολογία Πανελευσινιακός, όμως η Θύελλα που παλεύει για τη σωτηρία κατέθεσε ψυχή και δικαίως χαρακτηρίζεται ως “φονέας των γιγάντων” στην κατηγορία. Μετά την Προοδευτική, και τον Εθνικό, ήρθε η σειρά της ομάδας της Ελευσίνας για να χάσει βαθμούς από τους Λιγνιτωρύχους.

Με την νίκη αυτή οι γηπεδούχοι παίρνουν μια βαθιά ανάσα ενόψει συνέχειας του πρωταθλήματος, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το ρεπό της Προοδευτικής και παρέμειναν δεύτεροι, παρέα όμως με τον Εθνικό.

Όσον αφορά το παιχνίδι, είχε πάθος, είχε δυνατές μονομαχίες, ένταση και το μόνο που έλειπε ήταν οι φάσεις, αφού στα 111 συνολικά λεπτά που διήρκησε λόγω του επιπλέον χρόνου που κράτησε ο διαιτητής στο α΄ και στο β΄ ημίχρονο, οι καλές ευκαιρίες ήταν πολύ λίγες.

Σε μία απ΄ αυτές κρίθηκε κατά ένα μεγάλο ποσοστό και το τελικό αποτέλεσμα. Ήταν στο 40΄όταν ο Άγγελος Τόσκα με σουτ έξω από την περιοχή, παίρνοντας το “ριμπάουντ” από μια σέντρα από διώξιμο του τερματοφύλακα, άνοιξε το σκορ για τη Θύελλα. Έτσι οι “πράσινοι” βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο και στην επανάληψη κράτησαν γερά στα μετόπισθεν, παρότι ο Πανελευσινιακός κέρδισε μέτρα και πίεζε συνεχώς.

Και όπως συμβαίνει σε αυτές τις περιπτώσεις οι γηπεδούχοι σε μια αντεπίθεση βρήκαν κενό χώρο και στο 88΄ μετά από μπαλιά του Τόσκα, ο Παπαδόπουλος πήρε τη μπάλα λίγο κάτω από την σέντρα και την έστειλε στο κενό τέρμα, εκμεταλλευόμενος την απουσία του τερματοφύλακα που ήταν εκτός της περιοχής του. Με 2-0 πλέον όλα είχαν τελειώσει.

Σε άλλες στιγμές: Στο 18΄ ο Παπαδόπουλος προσπάθησε ανεπιτυχώς να κρεμάσει τον Γκλώτσο, στο 31΄μια κεφαλιά του Χίσο πέρασε λίγο άουτ, στο 72΄ σουτ του Βεζιρτζόγλου μπλόκαρε ο γκολκίπερ, στο 73΄ και στο 94΄ απείλησε ο Παπατζίκος χωρίς αποτέλεσμα, στο 87΄ ο Τσακίρης σούταρε άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι παραλίγο να πετύχουν κι άλλο τέρμα στο 79΄ σε τσαφ του Γκλώτσα, ο οποίος τοσωσε στο τσακ πετώντας με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα κόρνερ.

Διαιτητής ήταν ο Ψαρίδης (Αθηνών) με βοηθούς τους Σερεβέτα (Αθηνών) και Αλέκο (Δωδεκανήσου)

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Νίκος Μεσολόγγης): Κουμης, Αράπης, Μαργέτης (83΄Σουλτανίδης), Φύτρος, Ανδρίκος, Ντόσκας, Τόσκα Μαρτίνος, Παπαδόπουλος, Δημητρίου (70΄ Παντελίδης), Χίσο (90΄ Σαντίκου)

ΠΑΝΑΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Γκλώτσος, Μανδαμαδιώτης, Ανδριόπουλος (68΄ Τσακίρης), Συριόπουλος, Παπατζίκος, Μαρής (68΄ Κατίδης), Αντωνακόπουλος, Μπούσης, Βεζιρτζόγλου, Φοφανά (46΄ Μακρίδης), Λάμπρου.