Θύελλα – Τριγλία 1-0! “Μίλησε” ο Χαρακτίδης στο ντέρμπι

Η μεγάλη νικήτρια στο Ραφηνιώτικο ντέρμπι σήμερα ήταν η Θύελλα, αφού πήρε τη νίκη με 1-0 της Τριγλίας αλλά και τους τρεις υπερπολύτιμους πόντους για τη μάχη της σωτηρίας.

Ένα παιχνίδι που δικαιολόγησε στο απόλυτο το χαρακτηρισμό ντέρμπι, αφού και πάθος είχε και δύναμη και νεύρα πολλά. Κυριάρχησαν οι κόντρες, τα σκληρά μαρκαρίσματα, οι αψιμαχίες και οι εντάσεις. Μοιραίο, το θέαμα πέρασε σε δεύτερη μοίρα.

Το ματς κατά ένα μεγάλο ποσοστό κρίθηκε στην φάση της αποβολής του Νικολακόπουλου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο διαιτητής Κυρίτσης έδειξε δεύτερη κίτρινη στον αμυντικό της Τριγλίας αλλάζοντας την αριθμητική ισορροπία των ομάδων. Από κει και πέρα μίλησε ο αρχηγός της Θύελλας, ο Αλ. Χαρακτίδης, ο οποίος σε κάθε στημένο έξω από την περιοχή των κιτρινόμαυρων ήταν κίνδυνος θάνατος για την αντίπαλη εστία.

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έπαιξαν κακό ποδόσφαιρο, έβγαλαν ελάχιστες φάσεις, με την Τριγλία να έχει μια ελαφριά υπεροχή, άνευ ουσίας. Μοιραία λοιπόν οι στιγμές που απειλήθηκαν οι τερματοφύλακες ήταν ελάχιστες. Kι αυτές με τον Κατσαβριά, όταν επιχείρησε δύο σουτ από καλή θέση.

Στο 48΄, σχεδόν με την έναρξη του ημιχρόνου, ο Νικολακόπουλος αποβλήθηκε, αφήνοντας με δέκα την Τριγλία. Στο 50’, ο Χαρακτίδης σημάδεψε το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με αυτή τη φάση να είναι η προειδοποιητική βολή. Η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς τη μεριά των γηπεδούχων μετά την αποβολή και στο 56’, ο Χαρακτίδης πέτυχε το νικητήριο γκολ με απευθείας χτύπημα φάουλ.

Η αποβολή μπορεί να πείσμωσε τους κιτρινόμαυρους, όμως η Θύελλα ήταν αυτή που απειλούσε την εστία του Ιωσήπου, βγαίνοντας στην αντεπίθεση και με την αριθμητική υπεροπλία που είχε, κράτησε και την εστία του Πάντου ανέπαφη. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τον Μπουντάκη που έδωσε άλλον αέρα στην επανάληψη που μπήκε ως αλλαγή.

Διαιτητής: Κυρίτσης (Δωδεκανήσου). Οι άνθρωποι της Τριγλίας έχουν παράπονα για την φάση της αποβολής.

Θύελλα Ραφήνας (Στ. Ηλιόπουλος): Πάντος, Μανουσάκης, Φύτρος, Σουλτανίδης, Σωτηριάδης, Γεραγωτελλης, Χαρακτίδης, Αράπης (87΄ Μέγας), Σενέ (46΄Μπουντάκης), Δημητρίου (46΄Παπαδόπουλος), Ζέκιο (89΄ Σαντίκου)
Τριγλία Ραφήνας (Φ. Θανέλλας): Ιωσήπου, Καμβύσης, Τσαγκάρης, Νικολακόπουλος, Τσακίρης, Καραγιάννης, Κότσι, Κατσαβριας (57΄Μακρής), Αμπτουραχμάνι, Ντάφλας (65΄Ιγκλαντίν), Βουτσιώτης