Βήμα σωτηρίας η Θυελλα Ραφήνας! Νίκησε 2-0 εκτός τον Ταμυναϊκό

Σημαντικό βήμα για την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία πέτυχε η Θύελλα Ραφήνας.Οι Λιγνιτωρύχοι επικράτησαν με σκορ 2-0 εκτός έδρας του Ταμυναϊκού.

Οι φιλοξενούμενοι θέλουν να παραμείνουν στην Γ’ Εθνική κι ήρθαν στο Αλιβέρι με σκοπό τη νίκη. Αντίθετα οι γηπεδούχοι, παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, έψαξαν να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στον αγώνα και δύο φορές σημάδεψαν το δοκάρι της εστίας του Πάντου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες της Θύελλας βγήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν στο 3′ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαρακτίδη, αλλά ο Μπάρδης απόκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα και τέσσερα λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας του Αλιβερίου, δήλωσε και πάλι παρών σε τετ α τετ με τον Γεραγωτέλλη.

Στο 27′ ο Κουντάκης από πλεονεκτική θέση, δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ, καθώς έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας σε άουτ.

Οι πίεση των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Χαρακτίδης εκτέλεσε το φάουλ κι ο Μανουσάκης έπιασε την κεφαλιά κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια ο Ταμυναϊκός προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και στο 29′ ο Α. Μήτρου βγήκε στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Πάντος την τελευταία στιγμή τον πρόλαβε κι απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες της Ραφήνας θέλησαν να “καθαρίσουν” την αναμέτρηση και στο 50′ ευτύχισαν να κάνουν δύο τα τέρματά τους. Ο Ντόσκας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Β. Καρατζά κι ο Χαρακτίδης εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 2-0.

Οι γηπεδούχοι για ακόμη μια φορά προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 54′ η κεφαλιά του Αναστασίου προσέκρουσε στο δεξί δοκάρι του Πάντου και στην επαναφορά ο Κούρτης έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 58′ ο Ταμυναϊκός είχε και δεύτερο δοκάρι, όταν ο Ν. Μήτρου έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει κι αυτή τη φορά στο δεξί δοκάρι.

Τελευταία φάση της αναμέτρησης στο 61′ με τον Ντόσκα, από πλεονεκτική θέση, να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Ταμυναϊκός (Βαγγέλης Λαθουράς): Μπάρδης, Κρόκος (60′ Μάλλιος), Πιλάτης, Β. Καρατζάς, Β. Αναστασίου, Ζάχι, Κ. Καρατζάς (74′ Σκανδάλης), Καρράς, Κούρτης (82′ Μπασινάς), Ραμπαβίλας (46′ N. Μήτρου ), A. Μήτρου.

Θύελλα Ραφήνας ( Σταύρος Ηλιόπουλος): Πάντος (46′ Κατσικάτσος), Ντόσκας (75′ Ζέκιο), Παπαδόπουλος, Μανουσάκης, Σωτηριάδης, Γεραγωτέλλης, Χαρακτίδης (90 +2′ Σαντίκου), Αράπης, Μπουντάκης, Δημητρίου (88′ Καραπάνος), Σουλτανίδης.