Τριγλιάρααααααα! Το σήκωσε το Κύπελλο 1- 0 τον Νικολακάκη

Μια, δυο , τρεις…. Ήρθε και η σειρά της! Η Τριγλία νίκησε στον τελικό του κυπέλλου ΕΠΣΑΝΑ τον Νικολακάκη 1-0, σήκωσε την κούπα και κάηκε η Ραφήνα.

Μετά από ένα δύσκολο αγώνα η ομάδα του Ηλία Καλοπήτα κατάφερε έντεκα λεπτά πριν τη λήξη να σημειώσει το γκολ που της χάρισε τη νίκη.

Μέχρι τότε η Τριγλία έδειξε την ανωτερότητά της στο γήπεδο επί ενός σκληρού αντιπάλου που κατέβηκε για να πουλήσει ακριβά το τομάρι του.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς τέρματα και αυτό έδωσε τη δύναμη στους παίκτες του Νικολακάκη να μπουν επιθετικά στα πρώτα 20 λεπτά της επανάληψης.

Στη συνέχεια χάρη στις δύο αλλαγές του Καλοπήτα, πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο ο Καραδέμητρος και ο Μιχ. Παπαδόπουλος, η Τριγλία φάνηκε επικίνδυνη και στο 79΄ ο δεύτερος μετά από πάσα του MVP Βασιλείου από δεξιά εκτέλεσε τον πολύ καλό Κολιάκη γράφοντας το 1-0 που τελικά έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Φάσεις και γκολ

9′ μοναδική ευκαιρία για την Τριγλία ο νεαρός Μέγας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά πλάσαρε άουτ
12′ σουτ του Κόντι δεν απείλησε την αντίπαλη εστία
16′ κίτρινη ο Νίκας
17′ σέντρα φάουλ του Κόντι μπερδεύτηκαν ο Κολιάκης και ένας αμυντικός αλλά δεν μπόρεσε να σουτάρει προς την εστία ο Σαγανάς
25′ ο Κότσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Νικολακάκη όμως στην τελική προσπάθεια δεν τα κατάφερε
28′ ο Εγιουρούμ έφυγε μόνος προς την εστία της Τριγλίας μετά από κόντρα που κέρδισε με τον Μεϊμάρογλου τον πρόλαβε όμως αμυντικός των κιτρινόμαυρων που γύρισε την μπάλα στον Δήμιζα και η διαιτητής έδωσε έμμεσο
29′ το έμμεσο εκτελέστηκε από τους παίκτες του Νικολακάκη χωρίς αποτέλεσμα
33′ ο Κότσι μπήκε από δεξιά άδειασε τον Νίκα, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί
34′ μεγάλη ευκαιρία με τον Βασιλείου ο οποίος βγηκε μόνος του με τον τερματοφύλακα που απέκρουσε το σουτ του
43′ κεφαλιά άουτ του Σαγανά από καλή θέση σε σέντρα του Κότσι
45′ στις καθυστερήσεις ο Δάρρας βρέθηκε μες στην αντίπαλη περιοχή το γυριστό σουτ που έκανε όμως πήγε άουτ
Β’ ημίχρονο
49′ ο Βασιλείου πέρασε όλη την άμυνα του Νικολακάκη όμως πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα τον πρόλαβε ένας αντίπαλος
50′ κίτρινη ο Κότσι
51′ ο Μουκάνης μετά από ωραία κίνηση σούταρε άουτ
54′ ο Παπιδάκης εκτέλεσε επικίνδυνα φάουλ και έδιωξε σε κόρνερ ο Δήμιζας
60′ καλή κεφαλιά του Πιτσούνη έβγαλε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Τριγλίας
70′ ο Κολιάκης βγήκε μακριά από την εστία του και με το κεφάλι έδιωξε την μπάλα πριν ο Παπαδόπουλος σουτάρει προς την εστία του
73′ σουτ του Παπαδόπουλου άουτ
74′ κίτρινη ο Πιτσούνης
79′ ΓΚΟΛ ο Παπαδόπουλος από δεξιά μετά από ασσίστ του Βασιλείου με σουτ γράφει το 1-0
90′ κίτρινη ο Μητσέας
92’κίτρινη ο Σκαφίδας

Άριστο το διαιτητικό τρίο των Ελένη Αντωνίου, Π. Σπυρόπουλου, Κατερίν. Γκόντα.

Τριγλία: Δήμιζας, Σολδάτος, Μεϊμάρογλου, Δάρρας, Τσέπας, Σκαφίδας, Μέγας, Κόντι (57΄Καραδέμητρος), Κότσι, Βασιλείου (89΄Σιάννης), Σαγανάς (66΄Μ. Παπαδόπουλος)

Νικολακάκης: Κολιάκης, Δαμιανίδης, Νίκας, Ν. Παπαδόπουλος, Τσαπανίδης (50΄Παπιδάκης), Τερζίεφ (λ. τρ. 41΄Πανίδας), Καλέρης (84΄Νταγιάντας), Μητσέας, Εγιουρούμ, Πιτσούνης, Μουκάνης.