Κυπελλούχος Ελλάδος ο Παναθηναϊκός. Κέρδισε τον Απόλλωνα Πατρών με 68-53

Πιστός στο ραντεβού του με τον πρώτο τίτλο της χρονιάς από το 2012, ο Παναθηναϊκός στέφθηκε και φέτος Κυπελλούχος Ελλάδας.

Ο πολυνίκης του θεσμού με 16 (πλέον) κατακτήσεις επικράτησε 68-53 του Απόλλωνα Πατρών, στον τελικό που φιλοξενήθηκε στο ΟΑΚΑ, και υπερασπίστηκε τον τίτλο του για τέταρτη διαδοχική χρονιά.

Τα δεκάλεπτα (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Απόλλωνα): 12-21, 20-39, 31-57, 53-68

Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον τελικό με 9-0 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά και προηγήθηκε με 8 (12-4) λίγο πριν το 6’ και λίγο πριν το 7’ (15-7). Με την είσοδο του Νίκου Αργυρόπουλου ο Απόλλωνας Πάτρας έγινε πιο ανταγωνιστικός και με τρίποντο του αρχηγού του μείωσε στους 5 (15-10) 2’ και 53’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και στους 4 (16-12) με 1’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Οι «πράσινοι» απάντησαν με βελτίωση της άμυνας τους, άφησαν τους «Φρουρούς της Αχαΐας» χωρίς καλάθι για πεντέμιση λεπτά και με σερί 11-0 με 6 πόντους του Μαυροκεφαλίδη και με 5 με ένα τρίποντο του Νίκου Παππά, ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων (27-12) με 6’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και με σερί 6-0 μείωσε στους 9 (27-18) 3’ και 43’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 9-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ, ξέφυγε με 18 και νταμπλ σκορ (36-18) με 52’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την μεγαλύτερη διαφορά τους στο πρώτο μέρος, +19 (39-20) μετά από τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη από τα 7,5 μέτρα σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει. Οι «πράσινοι» με την καλή άμυνα τους και χτυπώντας στην επίθεση μέσα στο καλάθι με τον Μπατίστα αρχικά και στην συνέχεια τον Μαυροκεφαλίδη, αλλά και με τις διεισδύσεις του Παππά ανέβασαν την διαφορά στους 26 (57-31) με γκολ φάουλ του Μαυροκεφαλίδη 29’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε, ο Ιβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία στους «μικρούς» Χαραλαμπόπουλο, Λούντζη και Διαμαντάκο να αγωνιστούν και ο Απόλλωνας με τους Φιτζπάτρικ, Πεν και Νιφόρα μείωσε την διαφορά στο αξιοπρεπές επίπεδο των 15 πόντων (68-53).

Δεκάλεπτα: 12-21, 20-39, 31-57, 53-68

Απόλλων Πατρών (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 5 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Γκάλογουεϊ, Πεν 5 (1), Φίτζπατρικ 19 (2), Μπατής 2, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 7 (1), Γεωργαλής, Ότζο

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (1), Παππάς 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 6 (2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 3, Λούντζης