ΑΟ Πικερμίου: Σε ματς θρίλερ τα κορίτσια του Μιχ. Γκολεμά νίκησαν 37-36 στο Περιστέρι την Άμιλλα (φωτό)

Ο ΑΟ Πικερμίου πήρε σπουδαίο «διπλό» χθες στο Περιστέρι επί της Άμιλλας, με νικητήριο καλάθι της Αλεξάνδρας Δεσποτίδου. Ο αγώνας ήταν στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β΄ΕΣΚΑ Γυναικών.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστικό φινάλε, με το αποτέλεσμα να κρίνεται στην εκπνοή του αγώνα. Η ομάδα του ΑΟ Πικερμίου έχοντας την τελευταία κατοχή και όντας πίσω στο σκορ με έναν πόντο (36-35) σημείωσε το νικητήριο καλάθι με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Η ομάδα ξεκίνησε νωχελικά με συνέπεια να μείνει πίσω στο σκορ μέχρι και με 12 πόντους, ενώ το ημίχρονο τελείωσε 24-14. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του coach Μιχάλη Γκολεμά μπήκαν δυναμικά και με αντεπίθεση διαρκείας άλλαξαν τη ροή του αγώνα πετυχαίνοντας σημαντικά καλάθια στον αιφνιδιασμό σε συνδυασμό με την πολύ καλή άμυνα. Έτσι πήραν μια σπουδαία νίκη και τώρα μετρούν 2 νίκες και 2 ήττες.

ΠκΑΟ ΑΜΙΛΛΑ – ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ: 36 – 37
Δεκάλεπτα: 13-9, 11-5, 5-15, 7-8

ΑΟ Πικερμίου (Μιχάλης Γκολεμάς): Γκαβού 4, Κουρέτση 11, Νταούτη, Μακρή, Ανδρεαδέλη 10, Μανιμανάκη, Βλάχου, Παπαντζίκου 4, Δεσποτίδου 6, Ψωμά, Κούκη, Γεωργαντώνη 2.

Άμιλλα Περιστερίου: Κουφοπούλου, Γουναρά 3, Καρούση 4, Σαραγιώτη, Τουρκαμπή 4, Καναβάρου 12(2), Ξυράφη, Τσιλιγκίρη 6, Τσέβα, Μαλαπάνη, Κολοβού 3, Μπέτκα 4.

Επόμενος αγώνας είναι στις 31 Οκτωβρίου με την Δάφνη, εντός έδρας στο Πικέρμι (21.30). Τα κορίτσια ζητούν από τον κόσμο να έρθουν στο γήπεδο να δουν την προσπάθεια που κάνουν φέτος, μια και αγωνίζονται για πρώτη χρονιά στην Β΄ κατηγορία και έχουν ανάγκη την στήριξή τους.