Εθνική Ελλάδος: Έδειξε «ντόμπρα», κόντρα στην Σουηδική δύναμη

Απότομη στροφή 180 μοιρών, έκανε η εθνική μας ομάδα, η οποία 72 ώρες μετά από την ισοπαλία με το Κόσοβο (1-1), αποσπά την πρώτη της νίκη στον Β όμιλο των Προκριματικών του Μουντιάλ του 2022 που θα γίνει στο Κατάρ, με το δραματικό 2-1, έναντι της Σουηδίας.

Την ώρα που οι φήμες για την απομάκρυνση του Φαν τ’ Σχιπ από το πάγκο, ξεπρόβαλαν η μία μετά την άλλη, λόγω των τελευταίων αποτελεσμάτων, τα προγνωστικά ανατρέπονται. Η εθνική μας έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες με Ισπανία, Γεωργία, και Κόσοβο, κατάφερε να γίνει πιο μαχητική, ως προς την διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Ενόψει του τελευταίου παιχνιδιού, του πρώτου γύρου, η πρώτη δράση του Ολλανδού τεχνικού, ήταν η αναδιοργάνωση της εντεκάδας. Από το αμυντικό 5-3-2, μεταβαίνει στο επιθετικό 3-4-3, εμπιστεύοντας τον Δουβίκα, στην θέση του εξτρέμ, στην μόλις δεύτερη του συμμετοχή, με την γαλανόλευκη.

Οι εσωτερικές αυτές αλλαγές, έμελλαν να φέρουν μια μάχη μεταξύ Δαυίδ και… Γολιάθ. Το πρώτο ημίχρονο, μπορεί να έβρισκε τους Σουηδούς, πιο δυνατούς στο χορτάρι, αλλά η εθνική πήγαινε πλάι στον «χορό», χωρίς να την αφήνει εύκολο να περάσει το «κατώφλι» της μεγάλης περιοχής. Οι δύο ευκαιρίες εντός στόχου της εθνικής Ελλάδας, ήταν οι μοναδικές απόπειρες, στο να πάρει προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο, ήταν το 45λεπτο της Ελλάδας, η οποία ολοκληρώνοντας την μια ώρα στο ΟΑΚΑ, απέσπασε το προβάδισμα, με τον Τάσο Μπακασέτα να εκτελεί από κοντά τον Ρόμπιν Όλσεν, χάρη στην πάσα του Δουβίκα. Το επόμενο χαρτί των Ελλήνων έρχεται στο 74′, με τον Τζόλη, ο οποίος έχοντας προβεί σε μια ατομική κούρσα, μέχρι να φτάσει στην μεγάλη περιοχή, χάρισε την ασίστ του στον Παυλίδη, για το 2-0. Όσο η ώρα περνούσε, οι Σουηδοί παραμελούσαν τα μετ’ όπισθεν, και εστίαζαν στην «άναρχη» επίθεση. Αυτό έφερε και την διαμόρφωση του τελικού σκορ, χάρις στον Κουάισον ο οποίος στο 80′, εκμεταλλεύτηκε την στιγμή που ο Βλαχοδήμος ήταν πεσμένος, και από κοντά έγραψε το τελικό 2-1.