Καθάρισε σε πέντε λεπτά η Τριγλία, 2-1 τον Ταμυναϊκό

Δεν ζορίστηκε η Τριγλία να καταβάλει την αντίσταση του Ταμυναϊκού και να φθάσει στην επικράτηση. Με ένα καλό α΄ημίχρονο όπου σημείωσε και τα γκολ της νίκης (τελικό 2-1) και ένα μέτριο στο δεύτερο οι κιτρινόμαυροι πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι παίκτες της Τριγλίας ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Αποτέλεσμα ήταν ένα δοκάρι με τον Καραγιάννη σε σουτ στο 8΄, ενώ στη συνέχεια απείλησαν εκ νέου με τον Ινγλαντίν (14’).

Στο 19’, άνοιξαν το σκορ με αυτογκολ, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Τσακίρη, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Αντμίρ και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του. Μετά από πέντε λεπτά ο Τσακίρης με κεφαλιά έκανε το 2-0 (24’).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ταμυναϊκός ισορρόπησε το ματς, όμως ευκαιρίες δεν έκανε και το γκολ δεν ερχόταν. Αντίθετα ο Ινγλαντίν έφτασε, κοντά στο 3-0, στο 81’.

Οι ευβοιώτες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν, στις καθυστερήσεις του ματς και συγκεκριμένα στο 93’, με το Ραμπαβίλα, χωρίς να υπάρχουν φυσικά τα χρονικά περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Από τη στιγμή που οι παίκτες του Ταμυναϊκού δεν είχαν πάθος και διάθεση για ποδόσφαιρο, σύμφωνα με τα λεγόμενα και του προπονητή τους Βαγγ. Λαθουρά, οι γηπεδούχοι δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν στην επανάληψη. Με το 2-0 που είχαν στα πόδια τους από τα πρώτα 45 λεπτά, αυτό που έκαναν ήταν να διαχειριστούν αυτό το σκορ.

Ο γενικά νωθρός Ταμυναϊκός πέτυχε ένα τέρμα, χάρη στην επιπολαιότητα του Ιγκλαντίν που έχασε τη μπάλα στο κέντρο και μια κακή εκτίμηση του Μακρή στην άμυνα, αλλά κι αυτό συνέβη ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν ο ρέφερι σφυρίζει τη λήξη του ματς.

Εύκολο ήταν το έργο του διαιτητή Λεμπέση (Συνδέσμου Πειραιά).

Τριγλία Ραφήνας (Φώτης Θανέλλας): Ιωσήπου, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Μακρής, Τσακίρης, Καραγιάννης, Κότσι (79’ Κατσαβριάς), Αρώνης (46’ Νικολακόπουλος), Αμντουραχμάνι (90’ Ζαφειρόπουλος), Ντάφλας (90+2’ Σολδάτος), Ιγκλαντίν
Ταμυναϊκός (Βαγγέλης Λαθουράς): Μπάρδης, Παπαδάκης (68’ Β. Καρατζάς), Πιλάτης, Αναστασίου Β., Καρράς, Αναστασίου Ι. ( 46’ Κώτσι), Μήτρου, Αντμίρ, Κατσάμπας Π., Ραμπαβίλας, Κούτρης (83’ Κ. Καρατζάς)