Μπάσκετ: Διπλό ο Αργοναύτης Ραφήνας – Ήττα στο φινάλε για το Πικέρμι

Η ομάδα της Ραφήνας, αν και ίσως δυσκολεύτηκε περισσότερο από ό,τι περίμενε ενδεχομένως, κατάφερε να περάσει από το σπίτι του νεανικού και νεοφώτιστου από την Α ΕΣΚΑΝΑ Φοίνικα επικρατώντας με 67-52 χάρις σε ένα ξέσπασμα στην 4η και ύστατη περίοδο της εν λόγω μονομαχίας.

Πλέον, ο Αργοναύτης, με την 7η νίκη του σε οκτώ ματς και έχοντας ως μοναδική αποτυχία την ήττα από τον Ίκαρο, παραμένει εντός της πρώτης δυάδας του βαθμολογικού πίνακα μετρώντας 15 βαθμούς και ετοιμάζεται για το τεράστιας σημασίας ντέρμπι με τον ΑΟ Δάφνης με τη ψυχολογία εκεί που πρέπει να είναι.

ΑΦΜΣ Φοίνιξ Πειραιά-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 52-67

Δεκάλεπτα: 15-12, 24-29, 38-44, 52-67
Διαιτητές: Γαραντιώτης, Περδετζόγλου

Φοίνικας (Ζερβουλάκος): Βλάμης 1, Γαβρίλης 8(1), Αναστασόπουλος 3, Σταμίρης, Σίνης 11(1), Αδράμης 8(2), Παπαδάκης 6, Παπαχρήστος 4, Γλυκόπουλος 11, Πασπαλάς.
Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος, Μπότης): Σταμάτης 7, Αραβαντινός 4, Λίτσο, Μουργέλας, Τσίρος, Γεραμάνης 21, Ντούσιας 2, Ζακυνθινός 13, Κορομηλιάς 18, Κούρταλης, Μητσάκης 2, Κόνιαλης.

Θρίλερ στη Κάλυμνο και ήττα με buzzer beater για το Πικέρμι

Aν και απώλεσε τεράστια προβαδίσματα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΕΑ Καλύμνου χάρις σε ένα φοβερό και… ουρανοκατέβατο buzzer beater του Τσαούση κατάφερε να λυγίσει την ΑΕ Πικερμίου με 75-74 και να πανηγυρίσει την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι, έπειτα από ένα πρώτο μάλλον συμπερασματικό δεκάλεπτο όπου καμία δεν κατόρθωσε να ξεφύγει με λαμπρές αποστάσεις στον πίνακα του σκορ (19-17 στο 10′), άρχισαν να κυριαρχούν σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και με κύριο όπλο την επιθετική τους έξαρση (26 πόντοι ενεργητικό στην 2η περίοδο) κατάφεραν ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο να ξεφύγουν στον πίνακα του σκορ έναντι των πρωτευουσιάνων φτάνοντας σε σημαντικές αποστάσεις -λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια με το ευρύ 45-32.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα, ακόμα και αν οι γηπεδούχοι μπήκαν επίσης πολύ δυνατά στο γήπεδο ξεφεύγοντας ακόμα και με 16 πόντους (50-34) στο 23ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως μετά το κάκιστο πρώτο μέρους για τους ίδιους βρίσκουν σιγά σιγά και πάλι τα πατήματά τους και με ένα μυθικό 3-15 επί μέρους σκορ στα επόμενα μόλις τρία λεπτά επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας σε 53-49 με περίπου ακόμα ένα αγωνιστικό τέταρτο να υπολείπεται για το φινάλε -ενώ θα έκλειναν την 3η περίοδο με κατά τους διαφορά ενός καλαθιού (57-55) βάζοντας… φωτιά και πάλι στο ματς!

Η 4η περίοδος ήταν, όπως αναμενόταν άλλωστε, ένα απόλυτο ντέρμπι, με το Πικέρμι αρχικά να ανατρέπει την εις βάρος του κατάσταση περνώντας μπροστά με 60-64 στο 33′ αλλά και και την ΕΑΚΑ να απαντάει γρήγορα γρήγορα με δύο τρίποντα για το 66-64 με πέντε ακόμα λεπτά στο ρολόι. Μάλιστα, μέχρι και το 38ο λεπτό καμία ομάδα δεν είχε ξεφύγει πολύ σημαντικά, με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βρίσκονται μπροστά σε αυτό το χρονικό σημείο με 71-74.
Ωστόσο, ο Τσαούσης ήταν ο άνθρωπος που με ένα spin move buzzer beater από κοντά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο και ξεσήκωσε στο πόδι όλη την Κάλυμνο!

12.ΓΣ Μανδραϊκός 8 (0-8)

*Οι τέσσερις πρώτες ομάδες συμμετέχουν στα πλέι οφς ανόδου με τη νικήτρια να ανέρχεται στην Β’ Εθνική
**Οι ομάδες από τις θέσεις 5-12 συμμετέχουν στα πλέι άουτ, τα οποία θα έχουν δύο φάσεις. Από τις οκτώ ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία μόλις δυο, δηλαδή αυτές που θα επικρατήσουν και στις δύο φάσεις