Νίκη με πολλαπλά οφέλη η Τριγλία, πήρε τρίποντο στον Ηλυσιακό (1-2)

Παίζοντας με… άλλον αέρα η Τριγλία πέρασε σαν σίφουνας από το γήπεδο του Ηλυσιακού, νίκησε 2-1 κι έφυγε με τους τρεις βαθμούς, που την βγάζουν από την τελευταία θέση που βρισκόταν πριν την σέντρα.

Η ομάδα του Γιώργου Αρχοντάκη ήταν καλύτερη και στα 90 λεπτά του αγώνα, προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τον Καλογιάννη, πέτυχε στην επανάληψη κι ένα δεύτερο γκολ κι έτσι “κλείδωσε” τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ηλυσιακού ήταν να μειώσει το σκορ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Μεγάλης αξίας λοιπόν νίκη για την Τριγλία που βλέπει με διαφορετικό μάτι την συνέχεια του πρωταθλήματος. Η ανάληψη της τεχνικής ηγεσίας από τον Γιώργο Αρχοντάκη αποδεικνύεται ως η καλύτερη λύση για την σωτηρία της ομάδας. Αυτό που απομένει είναι η ενίσχυση του έμψυχου δυναμικού, ώστε ο άξιος προπονητής να μπορέσει να ολοκληρώσει με επιτυχία το έργο του.

Στον αγώνα τώρα, ο Καλογιάννης με σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 30ο λεπτό. Το ημίχρονο τελείωσε 0-1, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Καλογιάννης σέρβιρε μετά από φάουλ και ο Μακρής με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 43΄ο Ποτουρίδης σημείωσε γκολ, το οποίο όμως δεν μέτρησε ως οφσάιτ. Στα… χασομέρια ο Φλέγγας έγραψε το τελικό 1-2 μετά από πάσα του Ιωάννου.

Το παιχνίδι επίσης χαρακτηρίστηκε από τους πολλούς τραυματισμούς και τις αναγκαστικές αλλαγές που έγιναν.

Ηλυσιακός (Ρίζος): Κοντοπίδης, Μέξης, Ρόππας, Πιπίνης, Κωνσταντόπουλος (46΄Παϊκόπουλος), Σαμιώτης, Γεωργακόπουλος (60΄λόγω τρ. Μάλτσι), Κούντου (29΄λόγω τρ. Φλέγγας), Ιωάννου, Βουτσιώτης, Ρέββας.

Τριγλία (Αρχοντάκης): Δήμιζας, Καμβύσης, Τσάγκαρης, Μακρής, Μπίρης (62΄λόγω τραυμ. Σαλταμάρας), Μητσόπουλος (λόγω τραυμ. Κωτσαλάς), Κότσι, Παπαδόπουλος, Ποτουρίδης, Καλογιάννης (86΄Τσεβάς), Νικολόπουλος.